10 דרכים פשוטות להיחלץ ממחסום קריאה

זה קורה לכולנו. את מתעוררת יום אחד ומבינה שאת קוראת את אותו ספר כבר חודשיים. או שאת קוראת רק את הספרים שאת מקריאה לילדים. או שאת לא קוראת שום דבר כי את פשוט עסוקה מדי, או כי שום ספר לא מעניין אותך מספיק כי לקרוא ממנו יותר מאשר פרק או שניים. בקיצור: את במחסום קריאה.

אבל אין סיבה להיכנס לפאניקה, קריאה היא כמו רכיבה על אופניים, תמיד תוכלי לקרוא את עצמך חזרה אל עולמם הקסום של הספרים. הנה כמה עצות כיצד להחזיר לעצמך את חיי הקריאה שלך.

1.תקשיבי *באמת* להמלצות של החברות שלך

בטוח יש לך לפחות חברה אחת שמתחננת שתקראי את הסדרה המוזרה ההיא שחשבת שלא תקראי בחיים. או שממשיכה להתעקש שכדאי לך לתת צ'אנס לארוטיקה אורבנית עם ערפדים. אז עכשיו זה הזמן לפתוח את הראש ולהקשיב להמלצה גם אם זה לא ספר מהסוג שאת חושבת שתאהבי. במקרה הטוב, יהיה לך גם כיף לקרוא וגם מישהי לדבר איתה אחר כך על הספר,. ובמקרה הרע תמיד תוכלי להגיד "אמרתי לך."

2. קחי ספר לבליינד דייט

את יכולה לבחור בעיניים עצומות ספר מהמדף ואת יכולה גם לקבוע דייט עם ספר דיגיטל: תגללי בלי להסתכל על המסך ואז עצרי וקני את הספר. לא משנה מה יוצא. לא בטוח שהדייט הזה יגמר באהבת אמת, אבל הוא בהחלט יוציא אותך מאזור הנוחות שלך ולפעמים זאת השיטה לחזור לקרוא. זו דרך קצת כאוטית לבחור ספר אבל בהחלט יכולה לרענן לך את הרגלי הקריאה המנומנמים.

3.חזרי לספרים שאהבת כילדה

מה אהבת לקרוא כילדה? האם קראת בזמן האחרון ספרים מהז'אנרים שאהבת אז? איזה ספרים בלעת בכיתה ו'? ספרי פנטזיה והרפתקאות או אולי ספרים של גלילה רון-פדר? האם הפסקת לקרוא ספרים כאלה בשלב מסוים כי הם הרגישו "ילדותיים"? תני לילדה שבפנים לבחור מה יהיה הספר הבא שלך. נסי לחשוב מה היה מושך אותך בימים ההם. ואל תדאגי שאולי את "זקנה" מכדי להנות מספרי נוער. אף אחד לא מבוגר מדי בשביל עלילות על קסמים ופנימיות.

4. תקראי משהו שהתאומה המרושעת שלך היתה קוראת.

אם היתה לך תאומה שכל מה שאת אוהבת היא היתה שונאת ולהפך. מה היא היתה קוראת? ספרים רוויי אלימות? ספרים ישראליים מתקתקים? תבחרי ספר שהיית קוראת רק ביקום מקביל ושבאופן רגיל הוא בדיוק ההפך ממה שאת אוהבת לקרוא. לכי על זה ותראי לאן הספר לוקח אותך.

5. תבררי מה הספרים האהובים על הסופרות האהובות עליך

חפשי ראיונות עם הסופרים האהובים עליך ותמצאי שמאחורי כל סופרת טובה יש ספרים שהיא עצמה קראה ואהבה. את יכולה גם לבדוק גם מה הספרים האהובים על מוזיקאים, שחקנים, ואמנים אחרים שאת אוהבת ומעריכה. סביר לחשוב שיש לכם טעם דומה.

6. שפטי ספר לפי הכריכה

נכון, נכון, אנחנו לא אמורים לשפוט קנקנים אלא את מה שיש בהם וספרים לפי הכריכות שלהם. אבל כולנו עושים את זה. אז בפעם הבאה שאת בחנות ספרים, את יכולה להיכנע לצד השטחי שבך ופשוט לקנות את הספר היפה ביותר מבחינה חיצונית. אל תקראי אפילו את התקציר שבגב, תני אמון במעצבים של הוצאת הספרים ופשוט צללי פנימה.

7. תחזרי לספר שלא הצלחת לסיים

נכון שיש את הספר הזה שתמיד טענת שקראת אבל בעצם רק קנית או לא טרחת להגיע לסוף?  לכל אחד יש אחד כזה. ובכן, אולי עכשיו הזמן לנסות שוב? זה יכול להיות ספר ששאלת מהספרייה בכיתה ח' והוא נראה לך גס מדי. היום כנראה תראי את הגיבורים אחרת.

8. נסי לקרוא שני ספרים במקביל

יש אנשים שקשה להם להתחייב לספר אחד בלבד. אולי את פשוט צריכה גיוון ומנוחה מספר אחד בעזרת ספר אחר וחוזר חלילה. תני לעצמך להתחיל שני ספרים, אולי מז'אנרים שונים, באותו זמן. כשתגיעי לפרק השלישי את יכולה לבחור עם איזה מהם להמשיך או פשוט לקרוא את שניהם אם את לא מתבלבלת בין הדמויות. יש אנשים שגם יכולים להתמודד עם שלושה או אפילו ארבעה ספרים בבת אחת, אבל זה לא לבעלי לב חלש.

9. אל תחשבי על מה שאת "צריכה" לקרוא

יש רבי מכר וספרים "חשובים" שאת מרגישה שאת חייבת לקרוא כדי להיות בעניינים,  ויש ספרים שנראים לך מטופשים מדי או שהתרגום לא מספיק טוב. שימי את פסקי הדין בצד לרגע ותני לעצמך להתחבר למה שבאמת בא לך לקרוא. אל תדאגי ממה שאחרים יחשבו עלייך. שיקפצו כולם.

קריאה נעימה!

מאת: יעל כהן

בת 34, בעלת נטייה חשודה להיעלם בתוך ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *