תרגילים בהתבגרות

 

השבוע קראתי את "אנשים נורמלים", ספרה המדובר של סאלי רוני האירית. הגיבורה, מריאן, היא התלמידה הכי חכמה בבית הספר. אין לה חברים, בהפסקות היא קוראת ובנסיעות מרכיבה אוזניות, מנותקת לגמרי מסביבתה. קונל הוא כוכב קבוצת הכדורגל של בית הספר, חתיך, פופולרי. הרומאן שלהם הוא הכי מוזר ובלתי אפשרי.

אמא של קונל היא המנקה בביתה של אמא של מריאן וככה הם מכירים. בגלל הבדלי המעמדות ביניהם, מכל הסוגים, הם לא מספרים על הקשר לאף אחד וכך, סוף סוף, בתוך כל המבוכה והמורכבות של חיי התיכון – הם לפתע חופשיים לגמרי. קונל ומריאן יכולים לדבר זה עם זו על כל התסכולים והאכזבות של גיל ההתבגרות, הם יכולים לגעת ולהיות בטוחים שאיש לא ירכל עליהם בהפסקות. זה נדיר, זה מופלא.

רוני פורשת בגאונות רשת של קודים חברתיים סמויים וניואנסים התנהגותיים נסתרים, שאט אט מתחברים למציאות מהודקת, חונקת. היא מציירת תת גוונים ומשחקי ניגודים: אמא של קונל ילדה אותו כשהייתה בת 17 ואילו אמה של מריאן כמעט בגיל של סבתו של קונל. זה אומר, למשל, שאמו של קונל מבינה את מריאן יותר מאשר האמא שלה עצמה. התוצאה היא סיפור רב רובדי, רב פנים, כובש באופן נדיר.

בהמשך הם בוחרים במגמת הכתיבה בטריניטי קולג' שבדבלין – ועכשיו קונל הוא האאוסיידר ואילו מריאן היא המלכה. חוקי המשחק נכתבים מחדש. במינימליזם מדויק ובאיפוק עילאי כתבה רוני את סיפור האהבה של המאה ה-21. טקסט חובה – ובכלל לא משנה מאיזה דור אתם.

לרכישת הספר וקריאת פרק ראשון  – אנשים נורמלים

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *