מכתב שנשכח / קתרין יוז

זמן הקריאה המשוער לכתבה זו הוא דקה אחת. תהנו🙂

בגיל 54 קת'רין היוז פרסמה את ספר הביכורים שלה "המכתב" כספר עצמאי בפלטפורמה הדיגיטלית של אמאזון. התגובות היו מדהימות. במשך 130 ימים הספר הופיע ברשימת הספרים הנמכרים ביותר למכשירי קינדל וזכה ליותר מ-2000 ביקורות של חמישה כוכבים.

אממה, לא תמיד צריך להאמין לביקורות. נכון, לסיפור עצמו יש פוטנציאל עצום – מכתב שנכתב ב- 1939 ומעולם לא נשלח נמצא בכיס חליפה שהושארה בחנות צדקה וטינה, אישה מוכה משנות ה-70, מסוקרנת דיה כדי לנסות להעביר את המכתב לכריסי – אישה אליה הוא יועד. סיפור המלחמה של כריסה וסיפור החיים הלא פשוטים של טינה משתרגים זה בזה עד שהם מגיעים לשיא מספק מאוד, אבל גם די צפוי.

רציתי לאהוב את הספר הזה – זה סוג של סיפור שאני בדרך כלל אוהבת – אבל הספר לא הצליח לסחוף אותי מבחינה רגשית. הדמויות היו סטריאוטיפיות מכדי שאוכל להאמין בהן, כולן היו או נורא טובות או נורא רעות. הדיאלוגים היו מהסוג הגרוע ביותר בו אנשים פשוט מדקלמים זה לזה את סיפורי החיים שלהם, והבעיה היא שאלה כמעט תמיד היו אירועי חיים שכבר קראנו עליהם! מצאתי את עצמי מגלגלת עיניים וחושבת "אני יודעת, אני יודעת – פשוט תמשיכו הלאה!".

זה לא שהעלילה הייתה משעממת, זה סגנון הכתיבה שהיה משעמם, פשוט מדי, בסיסי נורא ובעיקר לא מושקע. זה הרגיש כאילו הסופרת קראה כמות נכבדה של רומנים היסטוריים רומנטיים ואמרה לעצמה – אה, אני יכולה להעתיק קצת מכל אחד מהם ולהכין סלט.

התוכן עצמו התמודד יפה עם נושאים מורכבים כמו התעללות והיריון לא רצוי. הסיפור ההיסטורי ממלחמת העולם השנייה נראה לי לפעמים מודרני מדי מבחינת סגנון ושפה, ופרטי התקופה – למשל, תחילתה של תקופת ההאפלה – לא נשמעו אותנטיים. קראתי אותם, אבל לא יכולתי להרגיש אותם. כאשר הסיפור עובר לאירלנד לקראת סוף הספר שיקול הדעת של המהלך הזה לא הגיוני במיוחד ומבוסס לחלוטין על צירוף מקרים בלתי סביר.

אני באמת לא יכולה להבין איך כל-כך הרבה אנשים אהבו את הספר הזה. עם זאת, בגלל שהסיפור הבסיסי מצוין, אפשר ללא ספק לעשות מהספר הזה סדרה או סרט מצוינים עם הרבה תפאורה ובגדים תקופתיים.

הסתקנתן?

בואו לקרוא את הפרק הראשון כאן https://goo.gl/gnXkW7

מאת: יעל כהן

בת 34, בעלת נטייה חשודה להיעלם בתוך ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *