מה זה בכלל רומנטיקה אפלה?

רובנו אוהבות ספרים אפלים כמו סדרת "ירושת החוב" של פפר ווינטרס, "השלכות" של אלית'ה רומיג ואפילו דואט "שבויה באפלה" סי. ג'יי רוברטס. אבל למה בדיוק הכוונה ב"אפל"? מה האלמנטים שמרכיבים ספר שמזעזע ומטלטל?

זמן הקריאה המשוער לכתבה זו הוא דקה אחת. תהנו🙂

אנטי גיבור – הוא הגיבור, אבל הוא חסר מוסר, אידיאלים, או תכונות אחרות שאנחנו בדרך כלל מצפות להן בגיבורים. הוא ג׳תרו הוק, ג'יימי לניסטר, טוני סופרנו, וכל שאר הרעים שאתם אוהבות בסתר.

  1. קודים של כבוד – לאנטי-גיבור יש סוג של מערכת חוקים, אבל זו אתיקה נפרדת ממה שאנחנו מכירים (לדוגמה קוד הכבוד של כנופיית האופנועים ב"קינג"). זהו קוד של כבוד שהחברה לא מקבלת כרגיל או מקובל והאנטי גיבור האפל מוכן למותו כדי לשמור על קוד הכבוד הספציפי שלו. לחלופין, הוא יכול לשבור את הקוד הזה מתוך אהבה לגיבורה.
  2. אלמנטים של הסכמה וכוח – הז'אנר האפל בוחן פערי כוח ושליטה בין הגיבור לגיבורה ובודק את ההשלכות הפסיכולוגיות של ניצול הכוח הזה על ידי הגיבור. בעולם האמיתי כשאת אומרת לא – לזה את מתכוונת. סקס עם שיכור או מסומם – אין מצב. סחיטה? בחיים לא. רומנים אפלים, לעומת זאת, דוחפים את גבולות ההסכמה ולעתים קרובות זו הסכמה מאולצת ומפוקפקת. אבל הפרשי הכוח לא חייבים להיות קשורים לסקס, זו יכולה להיות שליטה מכל סוג. לדוגמה: חורף, הכל מסביב שלג, המכונית התקלקלה והגיבור לקח לגיבורה את הנעליים אז היא לא יכולה ללכת לשום מקום.
  3. הגאולה – בתחילת הסיפור הגיבורה נטולת כוח – היא קורבן לאלימות, ענייה, שבויה ועוד. אבל ככל שהיא מתקדמת במסעה ובסיפור היא צוברת ביטחון ולפעמים אפילו נלחמת. היא מגלה את עצמה ואת כוחותייה וזה השלב בו הכוח בין הגיבור לבין הגיבורה סוף סוף משתווה. בדרך כלל הגיבור מוותר על עליונותו מרצון ומתוך אהבה. הרבה פעמים הוא משחרר את הגיבורה ונותן לה לברוח ממנו אבל היא זאת שרוצה לחזור כי מנבל מתנכל הוא הפך לאביר מגן. לפעמים הגיבור "חוזר בתשובה" והופך לאזרח שומר חוק וחיובי ולפעמים הוא נשאר בשולי החברה והגיבורה מצטרפת אליו לחיים של פשע.
    מה שבטוח הוא שאחרי כל הייסורים מגיע סוף טוב והגיבור והגיבורה מגלים את עצמם מחדש באמצעות האהבה.

מאת: יעל כהן

בת 34, בעלת נטייה חשודה להיעלם בתוך ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *