מה הופך את הספר "אישה נחה" מספר מיוחד ומגניב לטקסט בעל משמעות?

השבוע קראתי את "אישה נחה" של מעין גולדמן, ספר שהגיבורה שלו נמצאת "בין עבודות", כלומר מובטלת – עורכת תוכן בריאליטי טלוויזיוני שבוטל כי הערוץ לקלע לקשיים, וכבר שלושה שבועות שהיא לא יצאה מהבית. זו מנוחה לגמרי לא נכונה, מנוחה כפויה, שגורמת לך לבחון מחדש את כל מה שחשבת שאת יודעת על עצמך.

יש בספר הזה משהו מתעתע. מצד אחד הוא מכיל את כל הבנאליה הברנז'אית הרגילה של להסתובב בשכונה בצפון הישן ולפגוש את כל החשודים הרגילים, שלמדת איתם או הכרת במסלול החיים המפונק והשגרתי. אבל מתוך השגרה המשועממת הזאת עולה משהו אחר, איזו התכווננות חדשה אל העולם, בדרך שבה הגוף בא במגע עם הסביבה, או ליתר דיוק – בדרך שבה הסביבה מחלחלת אל תוך הגוף. לקום מהספה שכבר קיבלה את צורת גופך וללכת לאיזה טיפול אלטרנטיבי, זו לא סתם יציאה מהשגרה בנוסח עדות הניו אייג', אלא מעין טראומה שפוגשת עור רגיש מדי, שקוף וחדיר, שדברים אפלים חודרים דרכו ונוגעים בנשמה.

מה שהופך את "אישה נחה" מספר מגניב ו"מיוחד" לטקסט מעניין ובעל משמעות הוא התבלין הסודי והחמקמק שנקרא מודעות. זה כאילו גולדמן והגיבורה שלה יודעות שחיבוטי הנפש המעודנים והמסוגננים הם רק התפנקות זמנית, מלווה בשלל תרופות וכימיקלים, המאפשרת בחינה מחודשת של עצמך בעין אחרת, זרה. כאילו היית איזו דמות קומיקס מצוירת להפליא שנעה בין עולמות באמצעות כוחות העל שלה, שלא ברור מה הם בדיוק – ואולי זו פשוט היכולת לא לקחת את עצמך יותר מדי ברצינות.

לרכישת הספר אישה נחה

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *