מדוע הספר "מגבריות לחירות" הוא קריאת חובה לגברים?

השבוע קראתי את "מגבריות לחירות" של הפסיכולוג הקליני אמנון טולידאנו, ספר בעל חשיבות עצומה, במיוחד בעידן ה-#metoo מצד אחד, וזוועות מסוג איה נאפה מצד שני.

מה שמייחד את ספרו של טולידאנו הוא הגישה. קראנו ספרים המבקשים לייצר "מודל גבריות חדש", מעין זכר מודרני משוכלל שמסוגל גם לבכות ולהביע רגשות וכאילו מחובר ל"צד הנשי" שלו. טולידאנו נמצא הרבה מעבר לכך, בחלל אחר, מסקרן ומרתק. הוא לא רוצה להמציא את הגבריות מחדש, אלא להשתחרר ממנה לגמרי.

אתה לא "גבר", אז אתה לא צריך להוכיח את גבריותך. אתה לא צריך "לכבוש" נשים, אתה לא צריך לסכן נהגים אחרים בכביש, אתה לא צריך להיות "אחד מהחבר'ה", הביטוי המחריד הזה, שגרם כל כך הרבה אסונות ועוולות לאורך חלקים עצומים מההיסטוריה האנושית. אל תהיה גבר, פשוט תהיה בן אדם. כמו שנשים לא צריכות להוכיח את הנשיות שלהן – הן פשוט קיימות, הן אנשים, זה הכל.

"מגבריות לחירות" הוא קריאת חובה לגברים, כולל אלה שמחזיקים מעצמם הכי מודרניים או פוסט מודרניים והכי מחוברים לרגשות שלהם ויודעים להתנהל במציאות של היום. זה ספר שלא מציע פתרונות, אבל הוא גם לא צריך להיות כזה, כי עיקר כוחו בהארה שהוא מספק, בהפניית הזרקור להתנהגויות הכי בסיסיות שלנו, שאנחנו בכלל לא מרגישים כשאנו מבצעים אותן, כי אנחנו לגמרי על אוטומט.

האקסיומה ההתנהגותית אומרת שהצעד הראשון לפתרון כל בעיה הוא מודעות, וזה בדיוק מה שהספר הזה מספק – מודעות להתנהגות גברית. אין יותר חשוב מזה.

מוזמנים לרכוש את הספר ממש כאן

 

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *