ילדי הלילה / תמר פול-כהן

זמן הקריאה המשוער לכתבה זו הוא דקה אחת. תהנו🙂

מדיניות "ילד אחד במשפחה" בסין, שהחלה ב-1979, במטרה למנוע פיצוץ אוכלוסין, הובילה במהלך השנים לביצוע של 336 מיליון הפלות (!) ו-222 מיליון עיקורים של נשים במדינה.  ומה קרה אם בכל זאת נולד ילד? הילדים האלה נידונו לחיים כאנשים "שקופים" שלא קיימים מבחינת ממשלת סין. ללא מסמכים רשמיים (אם אתה לא חוקי אתה לא קיים ברשומות) הם לא יכלו ללמוד בבתי ספר, לקבל ביטוח רפואי, לעבוד שלא "בשחור" ואפילו לא להסתובב בחוץ בלי הפחד ששוטר יתפוס אותם וישלח אותם למחנות עבודה בכפייה מהם כמעט אף ילד לא היה חוזר.

מינג, המספרת של "ילדי הלילה", היא דווקא בת יחידה וחוקית  להוריה הכפריים. כל חבריה הם בנים מפני שרוב הבנות בכפר שייכות ל"ילדי הלילה" – אותם ילדים לא חוקיים שמותר להם לצאת מהבית רק בלילה כאשר אין חשש שהמשטרה תבוא לקחת אותם ולהעניש את הוריהם על הפרת מדיניות הילד האחד.

אמה המגוננת של מינג נעתרת לתחינותיה ומרשה לה להסתובב עם ילדי הלילה כדי שיהיו לה גם חברות בנות. לילה אחד המשטרה עורכת פשיטה לילית וכל ילדי הלילה, כולל מינג החוקית, נלקחים בברוטאליות למחנה עבודה שמפשיט מהם צלם אנוש.

מינג חיה במחנה 4 שנים קשות במהלכן היא לא מפסיקה להאמין שהוריה יבואו לחפש אותה. כשהיא מנסה לברוח היא נענשת על כך בעינויים שמזכירים את השואה, וכשהיא כבר כמעט מאבדת תקווה התפנית בחייה מגיעה בדמות מורה שבאה ללמד את הילדים קרוא וכתוב במסגרת תוכנית הממשלה למלחמה בבערות. רוב הילדים עייפים ואדישים מכדי ללמוד, אבל מינג קולטת מהר ומקבלת מהמורה ספרים שפותחים לה את הדמיון לאפשרות לחיות אחרת.

יום אחד מינג מקבלת הוראה להתלוות לנהג שנוסע להביא ציוד כדי להקריא לו את השלטים בדרך, וזה נותן לה סיכוי לברוח להונג-קונג. המאבק שלה לחיים עצמאיים וחופשיים הוא מעורר השראה והספר הזה מציג מציאות בלתי נתפסת כמעט כמו זו של השואה.

מדיניות הילד האחד בסין בוטלה בשנת 2015, אבל הטראומה תישאר עוד שנים רבות. המדיניות פגעה בזכויות אדם והביאה לכך שהיום בקרב ילידי 1985 עד 2005, יש כ-25 מיליון גברים יותר מנשים. אלה הם "הרווקים הסיניים" שאנחנו מכירים ממכירות "יום הרווקים הסיניים" – פסטיבל לאומי שאמור "לחגוג" עם הרווקים את רווקותם. אבל המציאות של כל-כך הרבה גברים צעירים שכמהים לאישה מביאה להיקפים עצומים של זנות, סחר בנשים, חטיפות והתעללות. מינג פחות או יותר ניצלת מחיים ולכן הספר בסך הכל הוא ספר עם מסר של תקווה.

הסתקרנתן?

בואו לקרוא את הפרק הראשון כאן https://goo.gl/Gb9bmp

מאת: יעל כהן

בת 34, בעלת נטייה חשודה להיעלם בתוך ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *