היום יהיה שונה / מריה סמפל

השבוע קראתי את "היום יהיה שונה" של מריה סמפל וחשוב לי לומר דבר אחד:
אל תתנו לו לבלבל אתכם.

זמן הקריאה המשוער לכתבה זו הוא דקה אחת. תהנו🙂

במבט ראשון הוא נראה כמו סתם עוד צ'יק ליט סטנדרטי על אישה לבנה משועממת מהמעמד הבינוני-גבוה בסיאטל, אבל יש בו יותר מזה. הרבה יותר.

מי נגד מי?

סמפל, מאבירות הז'אנר, שעילפה אותנו לגמרי עם "איפה את ברנדט" המופתי, מצליחה הפעם להביא את משבר אמצע החיים למקום תודעתי חדש ונועז, במבט מפוכח שמפלח קרביים ולב ומבין עד הסוף את ההליכה הזאת בתוך ערפל הסתמיות של החיים, את הריקנות המהדהדת, את הזעקה החלושה של חוסר התכלית. מתחת למעטה הצחוק והחיוכים מסתתר כתב אישום חריף נוקב – רק לא ברור נגד מי.

אמצע החיים אצל סמפל הוא קודם כל כשל קוגניטיבי צורב. את מתחילה להגיד משפט ויודעת שבסופו מחכה לך מילה שאת לא זוכרת, מחכה שהיא תופיע ברגע הנכון אבל כמובן שזה לא קורה. אז את משתמשת במילים הבודדות שאת זוכרת – קלישאות חבוטות כמו "מדהים".

תתמודדי!

המוח של אלינור, הגיבורה, מתחלק לדברים שהיא אמורה לדעת ומעולם לא למדה, דברים שהיא בוחרת לא לדעת ודברים שהיא יודעת אבל משבשת לגמרי. כך היא מצליחה להתכחש לענייני הג'נדר-בלנדר של בנה טימבי (השם נבחר על ידי האוטו קורקט של האייפון) ולכך שבעלה נעדר כבר שבוע מהעבודה. אבל לא עוד.

אלינור רצתה רק שינוי קטן, שעולמה יהיה טיפה פחות סבוך וכאוטי וטיפה יותר בהיר ומסודר, אבל מה שהיא מקבלת זו כאפה אדירה לפנים. איך אומרים אצלנו? תתמודדי!

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *