בואו לקרוא מה רן בן נון, המבקר הספרותי של ידיעות אחרונות חשב על הספר – 'בגנו של עוג'!

השבוע קראתי את "בגנו של עוג", ספרה הראשון של לילה סלימאני, שלא מכבר התעלפנו מ"שיר ענוג" הנפלא שלה. הגיבורה היא אדל, כתבת פוליטית בעיתון פריזאי נחשב, אבל היא היתה מעדיפה לחיות חיי בטלה של עשירים, ליהנות עד הסוף מיופייה הכובש.


אז כפיצוי על החיים האלה, שכלל לא רצתה, היא מסממת את עצמה במפגשים מיניים חטופים, בבינג' גופני אינסופי שלעולם לא יודע שובע, עוד ועוד, עד אובדן חושים. היא עושה את זה בשירותים, במכונית, בסמטה אפלה, במערכת העיתון, בכל מקום, רק לא לעצור לרגע, לקחת נשימה ולחשוב על החיים.
ליבנו יוצא אליה ואנחנו גם קצת מבינים, כי באמת לפעמים מתחשק לפרוק עול, לזרוק הצידה את כללי הנימוס וההתנהגות ופשוט להשתגע, לא לדפוק חשבון, בעיקר כשהאלטרנטיבה כה משמימה ומחרידה – לפרוש לעיירת שדה ולגדל ילדים מעצבנים לבעל הרופא המושלם, שאפילו לא יודע לעשות סקס כמו שצריך.
אדל היא דמות נדירה ומעוררת השתאות, שכולה קונפליקטים וכוחות מנוגדים. היא אוהבת את בעלה ומתה על בנה, רוצה להירגע ולהיות איתם באמת, אבל פשוט לא מסוגלת, כי כל מה שסביבה מגעיל אותה. כי החיים האלה, על כל הנוחות והפינוק שבהם, משעממים אותה בטירוף וכל גופה מתקומם ומזדעק מול האימה הזאת של ההתבגרות, ההשמנה, המעבר לפריפריה – כמו איזה מוות כשאנו עדיין חיים.
"בגנו של עוג" עוסק במה שהופך אותנו לאנושיים בעל כורחנו, התשוקות האפלות, הפחדים המצמררים, הצורך להרגיש חיים, הגוף מול עריצות הנפש והשכל. הרי לא סתם הצרפתים קוראים לאורגזמה "המוות הקטן".

עכשיו אתם באמת חייבות לרכוש את הספר!

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *