אפוקליפסה עכשיו

השבוע קראתי את "העדויות", ספר ההמשך ל"סיפורה של שפחה" מאת מרגרט אטווד.

גלעד של אטווד הוא אחד המקומות המפורסמים והחשובים בספרות השנים האחרונות – בית האפוקליפסה, המקום שבו טירוף הימין הקיצוני, הפונדמנטליזם הקנאי, השמרנות והדיכוי הגיעו לכדי מיצוי אפל במשטר אימים שהפך את האישה לעבד של העולם במובן המילולי ביותר.

העדויות מדווחות על תקופת שקיעתה של גלעד, והראשונה בהן היא עדותה של אגנס ג'מיימה, שבשל יופייה הנדיר נועדה להיות רעיה למפקד גדול בעריצות הגלעדית ומקווה לחמוק מגורלה. הגיבורה השנייה היא דייזי, שגרה עם ניצולי גלעד בקנדה, וכמו אצל אגנס, מעריצי "סיפורה של שפחה" לא יתקשו לגלות את זהותה האמיתית (בלי ספוילרים).

הגיבורה השלישית של הסיפור היא לא אחרת מאשר הדודה לידיה בכבודה ובעצמה, הזרוע האפלה של המשטר בדיכוי הנשים, הבוגדת האולטימטיבית בבנות מינה. אך האם היא באמת כזו? במגע הקסם הנדיר של אטווד, הכל מתחבר והיא שוב מצליחה למצוא את הניצוץ הזה, שמצית להבה גדולה. כי אש המרד היא כוח החיים, וכוח החיים הוא תמיד נשי.

לא פחות מקודמו, "העדויות" הוא ספרות גדולה ומרשימה, שבה רגע אחד האישה היא פרח נדיר ועדין שיש לשמור עליו מכל משמר, ורגע לאחר מכן היא התגלמות החטא הקדמון, גוף מסוכן ומפתה שיש לעטוף בכמה שיותר שכבות ולהסתירו מפני העולם הגברי, החייתי, המשחר לטרף.

בסופו של דבר, יש כאן טקסט מכונן על הנשיות ועל כוחה האדיר ומסר חד וברור: כשהן משתפות פעולה ומתחברות – אחיות יכולות לשנות את העולם.

 

לרכישת הספר וקריאת פרק ראשון – העדויות

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *