אנרגיות שליליות

השבוע קראתי את "מה יש לאהוב בדורון", ספרה השלישי של מרב הלפרין, מהסופרות הקומיות המוצלחות בישראל. זה מתחיל כשגלי מחליטה לעשות מעשה ולממש את תשוקתה למאהב שלה, אבל הכל משתבש לה באופן הכי קטסטרופלי שיכול להיות והיא נותרת המומה ומזועזעת בצימר הרומנטי שבו התייחדו.

ההומור של הלפרין שחור משחור, ותמונת המצב שהיא מציירת לגיל 45 והחיים הבורגניים עגומה ונטולת תקווה. האהבה היא תוצר של שעמום, זה קורה פשוט כי אין לנו דבר יותר טוב לעשות באמצע החיים, וזו רק אחת מתוך שרשרת אינסופית של אבחנות מדויקות, אכזריות ומשעשעות.

מרוב אשמה על מה שעשתה עם המאהב, גלי מסכימה להצעתו של בעלה, אבנר, לנסות חילופי זוגות כדי להעיר את הנישואין העייפים שלהם. בלי ספוילרים, נספר רק שלזוג הראשון שעולה ברשתם גלי בוחרת לקרוא, באופן בלתי תקין פוליטית, "הבבון והשמנמנה", כלומר, ברנש בן 45 ומאהבתו בת ה-32  – המסרבים לקבל למיטתם את גלי ואבנר, שעדיין לא בשלים מספיק לטעמם. הו, ההשפלה.

"מה יש לאהוב בדורון" הוא ללא ספק המוצלח מבין ספריה של הלפרין עד כה, בעיקר כי מנועי העלילה שלו מופעלים בכוחן של אנרגיות שליליות, תיעוב, משטמה ומיאוס. זה המקום שאליו לוקחים אותנו החיים וזה מה שקורה לנו אחרי שנים כה רבות של ייאוש שקט.

אין מה לעשות נגד הייאוש הזה. גם המאהב הכי שרמנטי וסקסי לא יציל אותך מעצמך ומהחיים הריקים שלך. את זה רק אדם אחד יכול לעשות – והאדם הזה הוא את.

לרכישת הספר וקריאת פרק ראשון  – מה יש לאהוב בדורון

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *