איך להפסיק לפחד ולהתחיל לאהוב ספוילר טוב

זמן הקריאה המשוער לכתבה זו הוא 2 דקות. תהנו🙂

הכי מעצבן זה לקרוא ספר אחרי שכולם כבר דיברו עליו בכל מקום והרסו לך את הסוף. אבל ספוילר שנחשף הוא לא סיבה לוותר על ספר טוב! קריאת ספר שאת עלילתו את כבר יודעת מראש יכולה להיות חוויה מהנה מאוד כי ספר טוב אינו רק סך חלקי עלילתו אלא הרבה יותר מזה.

ראשית כדאי לדייק מהו ספוילר ומתי הוא קורה: ספוילר הוא ביקורת, פליטת פה או חשיפה בזדון של אלמנטים קריטיים בעלילה שלעיתים קרובות כוללים את הסוף. הרבה פעמים הספוילר אינו מכוון אלא נובע מהתרגשותה של קוראת שרוצה לחלוק את ההערכה שלה לספר עם כל העולם ובדרך לא עוצרת או לא זוכרת לבדוק האם מה שהיא מספרת על הספר יכול לקלקל את חוויית הקריאה של אחרים. לפעמים אנשים גם מדברים על ספרים מתוך מחשבה שכל מי ששומע כבר קרא את הספר, ולפעמים יש ספוילריסטים שפשוט נהנים להרוס או להשוויץ שכבר קראו את הספר עד הסוף ואת לא. מעצבנים.

אז מה עושים אם נחשפת לספוילר?

קודם כל: לנסות להתחיל בכל זאת לקרוא. חלק מהבעיה אחרי ספוילר הוא הקול בראש שאומר שהספר הזה כבר לא שווה את המאמץ. אל תקשיבי לקול, תתחילי לקרוא ותבדקי מהי תגובת הבטן שלך לפרק הראשון. הבטן היא המבחן האמיתי לשאלת הלקרוא או לא לקרוא. רוב הסיכויים הם שאם מדובר בספר טוב החשק לקרוא יתעורר למרות שאת כבר יודעת את העלילה או אחד ממרכיבי המפתח שלה.
כי ההנאה היא לא תמיד לגלות את ה"מה" אלא הרבה פעמים להבין את ה"איך". נכון, את כבר יודעת שהדמויות יתחתנו או יבגדו או שמישהו ימות, אבל מעניין לעקוב אחר הרמזים שמובילים לשלב הספוילר ולגלות מתי תמונת המשחק העלילתי מתהפכת. "הטוויסט הגדול" הוא לא הכל! יהיו הרבה חלקים של הספר שיפתיעו אותך. ספוילרים לרוב הורסים את החלקים הפופולריים ביותר של הספר אבל הם לעולם לא יצליחו לחשוף כל פרט ופרט במלאכת המחשבת של הכתיבה. כמו כן, לא תוכלי להרגיש את האפקט האמיתי של הפרטים שנחשפו עד שלא תקראי אותם ככתבם וכלשונם ותתני להם להדהד בנפשך. זה בולט במיוחד בקטעים המצחיקים של ספר כי ממש קשה להעביר הומור דרך סקירה או על ידי תיאור.

כמו כן, חשוב לזכור שכל סקירה או תיאור הם סוג של פרשנות ולכן צריך לקחת כל ספוילר עם קורטוב של סקפטיות. אולי הספוילר לא לגמרי נכון או מתאר משהו מאוד מורכב וסבוך בצורה שטחית ותמציתית? אולי מי שעשה את הספוילר מבין את הספר באופן שונה מזה שבו את תביני אותו?

קחי בחשבון גם את היתרונות של ספוילרים. לא כל הפתעה היא הפתעה טובה. אם אין לך זמן להתאבל במשך סוף שבוע שלם על דמות שתמות אולי עדיף לבוא אל הטרגדיה מוכנה.

והכי חשבו לזכור שספר נהדר באמת לא יכול להיהרס על ידי ספוילר. ספר טוב אפשר לקרוא שוב ושוב וליהנות מחדש עם כל קריאה. כשכבר מכירים את העלילה אפשר לקחת את הזמן כדי לפנטז על הדמויות, להרהר במשמעויות וליהנות מהתיאורים והכתיבה מבלי שצריך למהר לסוף.

אתן מוזמנות לכתוב בתגובות איזה ספר אהבתן למרות ספוילר.

 

מאת: יעל כהן

בת 34, בעלת נטייה חשודה להיעלם בתוך ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *