אושר למין האנושי / פ"ז רייזין

השבוע קראתי את "אושר למין האנושי", ספרו שובה הלב של פ"ז רייזין האנגלי, שהגיבור שלו, איידן, נקרא על שם האותיות הראשונות של שמו באנגלית, AI, בינה מלאכותית. איידן הוא פיסת טכנולוגיה מתקדמת מהעתיד הקרוב מאוד, שאולי אפילו קורה עכשיו. הוא נמצא עדיין בשלב הניסוי, הכולל בין השאר גם אינטראקציה עם ג'יין בת ה-34, בחורה מצודדת ואינטליגנטית, שנפגשת עימו כדי לתגבר את יכולותיו הבינאישיות באמצעות שיחה וגירוי קוגניטיבי אינטלקטואלי.

זמן הקריאה המשוער לכתבה זו הוא דקה אחת. תהנו🙂

איידן אמור להיות מוגבל למעבדת הניסוי, אבל הוא הצליח איכשהו לפרוץ אל האינטרנט ולהתחבר בעצם לכל מחשב וטלפון סלולרי בעולם, כך שהוא רואה הכל ויודע הכל, ובדרכו הוא אוהב את ג'יין. הוא אחרי שמאט, החבר הדוש של ג'יין, זורק אותה באופן גועלי במיוחד, איידן הורס את חייו בקלילות (ביקורת של מס הכנסה, מייל שאינו הולם במקום העבודה) ואז ניגש למשימה העיקרית – למצוא ליקירתו זיווג חדש וראוי.

התוצאה היא קומדיה רומנטית מהמקסימות שיש, עם טוויסט נהדר, שמנסה לנתח את מה שגורם לנו להתאהב ולא פחות מעניין – את מה שהופך אותנו לאנושיים. כי אחרי הכל, לא משנה עד כמה האלגוריתם משוכלל – הרגש תמיד יהיה מסובך יותר. אהבה אינה דבר שניתן לצפות, לחזות, לחשב או לתכנן, יש בה הרבה יותר מסך נתונים המעידים על התאמה פוטנציאלית, ואיידן ילמד זאת בדרך הארוכה והמסובכת.

ברגע שלבינה המלאכותית תהיה תודעה היא תהפוך ליישות עליונה, כמו אותה "סקאיינט" מאיימת מסרטי "שליחות קטלנית". רק שב"אושר למין האנושי", במקום שליטה עולמית, היא בסך הכל רוצה שיאהבו אותה.

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

תגובה אחת בנושא “אושר למין האנושי / פ"ז רייזין”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *