אהבתה של גברת רוטשילד / שרה אהרוני

זמן הקריאה המשוער לכתבה זו הוא דקה. תהנו🙂

הספר מגולל בגוף ראשון, כיומן, את חייה הארוכים (96 שנה!) של גוטל רוטשילד – אשתו של הברון רוטשילד. נדיר לעקוב אחרי דמות לאורך כל כך הרבה שנים שבמהלכן קורים כל כך הרבה ארועים היסטוריים. אנחנו, כקוראות, מלוות את גוטל כבר מהיום בו היא משקיפה לראשונה מחלון ביתה על העלם הנמרץ מאיר אמשל רוטשילד ועד לרגעי גסיסתה האחרונים. התחקיר שערכה שרה אהרוני מקיף ביותר ומעניין לקרוא איך משפחה יהודית מהגטו הצליחה תוך דור אחד להפוך למשפחה העשירה ביותר בעולם.

הקול של גוטל בת ה-17 בתחילת היומן הוא של בת טיפש-עשרה תמימה שמתלהבת מ-"מאיר אמשל, יפה התואר, הממלא את שדה ראייתי ומרטיט את פנימיותי ברטט חדש ומפליא"

גוטל מתחתנת ועוברת את השלבים בחייה של כל כלה צעירה: סקס ראשון ("סוּפַת ריגושים חזקה שסחפה אִתה תאוות בשרים טהורה ופרוצה עד כלות"), מריבה ראשונה ("הבכי יצא בייבובים קטנטנים, מקרטעים, משתנקים. הקילוחים גברו מרגע לרגע."), לידה ראשונה ("אני מוכנה להקריב את עצמי וכולי למען היצור הקטנטן הזה. בגרתי כל כך יחסית למניין שנותי:), הפלה ראשונה ("בהיותי לבדי, הנחתי ללבי להגיר את הדמעות, מבלי להפריען, ובשובו של מאיר הביתה תליתי אותן לייבוש.") וכן הלאה.

מתוך 19 הריונות (!) רק 5 בנות ו-5 בנים של גוטל מגיעים לבגרות. בעלה מאיר בינתיים עושה חיל בעסקיו ויחד עם בניו ממציא את הבנקאות המודרנית בעזרת הימורים פוליטיים נכונים והבנה שהעתיד טמון באג"ח ובמימון אזרחי של מלחמות בין שליטים תאבי כוח.

לסיכום: רומן היסטורי קצת קיטשי אבל בהחלט מעניין.

ציון: 7

הסתקרנתן?

בואו לקרוא את הפרק הראשון כאן https://goo.gl/JSZYR1

 

מאת: יעל כהן

בת 34, בעלת נטייה חשודה להיעלם בתוך ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *