אהבה ואוצרות אחרים / איילת ולדמן

זמן הקריאה המשוער לכתבה זו הוא 2 דקות. תהנו🙂

במשך הרבה שנים רצתה הסופרת והמסאית הישראלית-אמריקאית איילת ולדמן לכתוב על השואה:

"ידעתי שאני רוצה לכתוב על השואה אבל נורא פחדתי. אם את קוראת הרבה על השואה את יודעת שזה מאוד קשה לכתוב על זה בלי להיות סנטימנטלי, והשואה־שמאלץ שיש בעולם זה נורא. בשביל סופר יהודי־אמריקאי זה כמו קיצור דרך, אתה כותב על השואה ופתאום אתה רציני. כל החיים שלי קראתי על זה, חשבתי על זה וחלמתי על זה. זאת היתה אובססיה, אבל עד שלא קראתי מספיק ספרים וחשבתי שאני יכולה לסמוך על עצמי לא העזתי להתקרב לזה. בכל פעם שאני כותבת אני מנסה ללמוד משהו חדש. אני יודעת שצריך לכתוב על דברים שאתה יודע, אבל כבר נמאס לי ממה שאני יודעת ואני גם אמא לארבעה ילדים. אני לא עושה הרבה ביום, אני יושבת עם הילדים שלי, שזה לא יותר מדי מעניין. זאת הבעיה עם סופרים, מה אנחנו עושים? מסתכלים על הקירות. אני מנסה לכתוב משהו שידרוש ממני ללמוד. בספר הזה החלטתי שזה יהיה אמנות. אני באמת לא יודעת שום דבר על אמנות, אני עומדת מול ג'קסון פולוק ואומרת 'הילדים שלי יכולים לעשות את זה'. אז חשבתי על שואה ואמנות".

(הארץ 27.05.2014 )

בספר "אהבה ואוצרות אחרים" ולדמן מספרת את סיפורה האמיתי של רכבת שנעצרה בשנת 1945 על ידי חיילים אמריקאים סמוך לזלצבורג.

על הרכבת יש ארגזים מלאים בכלי בית,  שטיחים, מצעים, מצלמות, כלים, ציורים, אגרטלים, מכשירי רדיו, שעונים, ארנקים, קומקומים, פמוטים ועוד.

מאיפה כל זה בא?

למה הרכבת נוסעת לאוסטריה?

מדוע כל הפריטים עליה ממוינים ומתויגים ביעילות גרמנית?

ברכבת הזאת שזכתה לשם "רכבת הזהב ההונגרית" היו תכשיטים ויצירות אמנות יקרות ערך שנגזלו מיהודי הונגריה על ידי הנאצים, ובהמשך על ידי  חיילים אמריקאים שלא טמנו ידם בצלחת.

הספר מחולק לשלוש תקופות זמן נפרדות ובכל חלק מככבת דמות נשית חזקה ומעניינת. החלק הראשון מתואר מנקודת מבטו של ג'ק וייסמן, חייל אמריקאי־יהודי שיחידתו היתה מופקדת על שמירת האוצר היהודי. ג'ק מתאהב באילונה, ניצולת שואה מדהימה שהוא פוגש בעיר וגונב מחרוזת טווס  מהרכבת. בחלק השני נכדתו נטלי מנסה להחזיר את המחרוזת הגנובה לצאצא של מי שהוא שייך לה בעזרתו של אמיתי, קיבוצניק ישראלי קרבי שעובד כסוחר אמנות וחפצי חן אצל קרובי משפחתו הסורים שחיים בניו יורק. בחלק השלישי, הנפלא, פסיכואנליטיקאי הונגרי פרוידיאני מטפל בחוסר הבנה קומי-טראגי בנינה – צעירה הונגריה בת 19 שהיא פמיניסטית פעילה בתנועה הסופרג'יסטית והוריה מודאגים מכך שהיא לא רוצה להתחתן בהתאם למעמדה.

אתן כבר יכולות לנחש למי שייכת המחרוזת אבל העיקר בספר הוא לא המתח וההרפתקאות בעקבות המחרוזת אלא הרומנטיקה והתיאורים העשירים של פיסות חיים והיסטוריה. גיבורי הספר הם יהודים על הקשת שבין ישראל, אירופה וארה"ב שחיים ציונות, התבוללות ומסורת בערבוביה. הסיפורים שלהם משתרגים יחד לסיפור אחד מקסים, עצוב ומספק.

הסתקרנתן?

בואו לקרוא את הפרק הראשון כאן https://goo.gl/nCjCNY

מאת: יעל כהן

בת 34, בעלת נטייה חשודה להיעלם בתוך ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *