שקרים ותקוות / אילת סווטיצקי

זמן הקריאה המשוער לכתבה זו הוא 2 דקות. תהנו🙂

בואו נתחיל מההתחלה – אילת סווטיצקי היא סופרת בחסד עליון.
ואפילו אם לא הייתה כותבת את סיפור חייה של טליה בלום וגורמת לכולנו להתאהב בה, היא עדיין הייתה בין הסופרות האהובות עליי. איך שלא נסתכל על זה – היא יודעת לכתוב. גם אם אני לא מצליחה להתחבר לדמויות וגם אם לא ממש אהבתי את הסוף – האישה יודעת לספר סיפור.

עכשיו, נתחיל מההתחלה ונשאיר מאחורינו את רבי המכר והציפייה למשהו סוחף, עוצמתי וחסר מעצורים כמו תחרה וצבע.

"שקרים ותקוות" הוא סיפור על ריאן טייט, אישה מוכה לשעבר, שהרגה את בעלה בעת מריבה סוערת ולצורך הגנה עצמית (לא מדובר בספוילר, זה מסופר לנו מהפרק הראשון או השני). הסיפור לא קליל או מצחיק. להפך – הוא כבד, רגשי, מרתק ומלא אכזבות – כמו שרק אילת יכולה לכתוב.

למה כן כדאי לכן לקרוא?
כי הסופרת מעבירה לנו סיפור כל כך עמוק בצורה מדויקת. גם אם הנושא אינו קרוב אליי בשום דרך, לא יכולתי שלא לחוש את המצוקה. מעבר לכך, כל דמות משנית תורמת לעלילה. העלילה של החברה הכי טובה לא חזרה על עצמה, וכך גם העלילה של החבר של החברה הכי טובה והאנשים בעבודה.
אם גם לכן נמאס מסיפורי אגדות עם משבר צפוי ופתרון עוד יותר צפוי, אז הספר הזה הוא בשבילכן! לגיבורים לא היו חיים קלים, ואין מה לעשות – אהבה לא פותרת הכל. גם סקס לא. אלו החיים, ואילת לא עושה הנחות לאף דמות, גם לא למשניות.

למה הספר בכל זאת לא נכנס לרשימת הפייבוריט שלי?
נכון, הסופרת יודעת לספר סיפור. הדמויות הן דמויות עגולות ושום פתרון הוא לא סיפור פיות, אבל עדיין היו מספר דברים שהציקו לי:
1.  שמתי לב שכמעט בכל הספרים של אילת הדמות הנשית נוטה לתת עצות עסקיות או לפתוח עסק בעצמה, ולתאר את התהליך הקשה. בספרים הראשונים שלה זה עשה לי את זה בטירוף – בכנות, אישה חזקה, חכמה ועצמית זה לא רק מיתוס, זה באמת מדליק. הבעיה היא שזה  חוזר על עצמו, וברגע שריאן התחילה לתת עצות וטיפים לאיידן כבר ידעתי לאן זה הולך. מבאס.
2.  משהו בסיפור אהבה שלהם היה לי חסר. לא הבנתי על בסיס מה איידן כל כך מאוהב בה אחרי מספר פגישות, ובטח שלא הבנתי למה היא מפתחת אליו רגשות כל כך מהר. שלא תבינו לא נכון, אני לגמרי יכולה להבין את ההתאהבות במר גונזילה (בנות שקראו יבינו ), אבל זה לא היה לי מבוסס מספיק, הם בקושי דיברו ולדעתי גודל ההתאהבות שהסופרת תיארה בשלב מוקדם כל כך לא היה מספיק.
3.  אני לא יודעת אם הדבר קשור לעובדה שאני אישה צעירה (מאוד) אבל משהו באהבה שלהם באמת הרגיש לי בוגר מדי ואפילו קצת משעמם. היו חסרים לי ריגושים של אהבה צעירה ורעננה. התרגשות של אהבה כזאת שכותבים עלייה בספרים או צופים בה בסרטים. כן, הייתה אהבה והתאהבות גדולה, אבל זה פשוט לא גרם ללב שלי להתפוצץ.

לסיום, אם אתן מחפשות ספרים בוגרים, עם דמויות בשלות וסיפור חיים שהוא באמת לא קל – "שקרים ותקוות" נועד בשבילכן. במידה ואתן יותר בקטע של סקס פרוע ואהבת נעורים – הייתי ממליצה לוותר הפעם.

הסתקרנתן?

בואו לקרוא את הפרק הראשון כאן https://goo.gl/dn8ghf

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *