רחש הגלים

השבוע קראתי את "מרינה של הים" של סנטה מונטיפיורי, שנפתח בטוסקנה ב- 1966, כשפלוריאנה הענייה בת העשר ניצבת בשערי וילה קלאסית שהייתה שייכת לבני משפחת מדיצ'י האדירה בתקופת הרנסאנס ועוצבה על ידי אדריכל הבית שלה. פלוריאנה מחכה שיגרשו אותה משם, אבל דנטה, בן העשירים שגר בווילה, מזמין אותה להיכנס ולחזות בקסמיה מקרוב. זו תחילתה של ידידות מופלאה, אם לא הרבה יותר מכך.

.

אחרי 43 שנים, בעיר החוף האנגלית דבון, מרינה מנסה להחזיק מעל המים את בית המלון שלה ושל בעלה, גריי, ולא להתעצבן מקלמנטיין, בתו מנישואים קודמים שלא סובלת אותה ומתגעגעת לאמה המנוחה. כדי לשרוד, מרינה מנסה לשכור צייר שיפתח כיתת לימודי לאורחי המלון חובבי האמנות. זה לא יהיה קל. מרינה כבר כמעט מתייאשת מרעיון צייר הבית, עד שלאחר שורה של טיפוסים משונים ולא מתאימים נוחת במקום רפאל סנטורו, המכונה ראפא, ארגנטינאי הורס ושרמנטי, פרסומאי שבא לבלות את הקיץ בדבון וצייר חובב לא רע בכלל.

חוץ מזה, באזור מסתובב שודד המדלג בין בתי המלון ומשחר לטרף, בעוד שקלמנטיין, הבת החורגת, משתובבת בהרפתקאות נעורים מיניות חסרות מעצורים, וכף הופך הספר לחגיגה סבוכה ומקסימה של סיפורים, תקופות מזימות ורכילויות, שכולם מתובלים היטב בשכבה עבה ועשירה של היסטוריה, תרבות, אדריכלות ואמנות. כי ככה זה אצל סנטה מונטיפיורי, שכל כך התחבבה עלינו ב"הפיתוי של גרייסי" המתוק – אהבה זה נפלא, אבל אם על הדרך מדלגים בין קצווי עולם ולומדים דברים חדשים – זה נפלא אפילו יותר.

לרכישת הספר וקריאת פרק ראשון –מרינה של הים

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *