עכשיו יותר ברגש / רן בן-נון

זמן הקריאה המשוער לכתבה זו הוא דקה. תהנו🙂

צילום: אביגיל עוזי

בספר הביכורים שלי, "עכשיו יותר ברגש", ניסיתי לעקוב אחרי הדבר החמקמק הזה שנקרא "להתחבר לצד הנשי". מה זה בכלל אומר? האם זה באמת "יותר ברגש"? אחרי חמש שנות כתיבה, המון תגובות של קוראים ודיונים סוערים מקיר לקיר, אני חייב להודות שאין לי ממש תשובה ברורה לשאלה הדרמטית הזאת. אבל אולי נוכל לחשוב עליה ולדון בה ביחד? זה מה שאנסה לעשות בבלוג הזה. מקווה שייצא מעניין.

רובי, הגיבור שלי, הוא עורך במגזין נשים (קצת כמוני, אני עובד ב"זמנים מודרניים" של ידיעות אחרונות), שמתחיל לכתוב בדמות אישה. הוא קורא לעצמו "גאיה פאנק" והדמות הזאת שהמציא מצליחה מעבר למשוער והופכת לפובליציסטית לוהטת, תוך שהיא משתלטת על חייו ולוקחת אותו למקומות לא צפויים.

עיקר העבודה בכתיבה היה לגלות את הדיאלוג הפנימי הזה, בין האיש לבין האישה ששוכנת בתוכו. לכל אחד מאיתנו יש דיאלוג פנימי. אנחנו הולכים וחושבים ומנהלים דיונים משונים בינינו לבין עצמנו. תתפלאו, אבל לכל גבר יש גם צד נשי: לפעמים הוא רוצה להיות רך יותר, קשוב יותר, מורכב יותר, אינטואיטיבי יותר, פחות מגושם, עצי, מסורבל ופשוט. טוב, אולי לא לכל גבר, אבל להרבה. נתפשר על לא מעט.

אז ניסיתי לגלות מה קורה כששני הדברים מתחברים פתאום, כשבדיאלוג הפנימי הזה, אחד הצדדים הוא הצד הנשי. איך נראים חייו של גבר שנמצא בקשר מתמיד, רציף, פורה, מרתק, עם האישה שבתוכו. מתי הם עובדים ביחד? מתי הם כל אחד לעצמו? מתי הם רבים? ואיך מתפתחת ומשתכללת חלוקת התפקידים ביניהם?

בספר הגעתי למסקנה שהמצב האידיאלי הוא כשהצד הנשי הופך לחלק ממך, כשזה כבר לא רובי שמדבר עם גאיה, אלא כשרובי הוא גאיה וגאיה היא רובי, כשהם אחד. כשכבר אין לך "צד נשי", אלא אתה מצליח בעצמך להיות רך יותר, קשוב יותר, מורכב יותר, אינטואיטיבי יותר. וכמו שנהוג לומר – שיהיה לנו בהצלחה עם זה.

מה שמביא אותנו אל הכתיבה שנחשבת להכי "נשית". הספרות הרומנטית נמצאת בבום מטורף בשנים האחרונות, ולא במקרה: היא מעניינת, היא איכותית, היא סקסית, היא מגוונת, היא לוקחת אותנו למקומות חדשים של רגש ותבונה. אבל האם היא באמת מיועדת לנשים בלבד? בואו נדבר על זה – כאן, בכל שבוע. להתראות (ולהיקרא).

הסתקרנתן?

בואו לקרוא את הפרק הראשון  כאן https://goo.gl/ZR89Rg

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *