ספרים שעושים לבכות

זמן הקריאה המשוער לכתבה זו הוא דקה אחת. תהנו🙂

לפעמים הכיף בספר הוא פשוט לתת לדמעות לזרום וללב להישבר יחד עם הגיבורים. אבל למה אנחנו אוהבות לקרוא סיפורים עצובים? האם אנחנו מזוכיסטיות? האם אנחנו נהנות לקרוא על אנשים שמצבם גרוע משלנו?


ויש גם את עניין הקתרזיס, שהוא תהליך נפשי של היטהרות מרגשות חזקים מדי שעלולים לסכןאת האיזון הפנימי שלנו. כשקוראים סיפור קורע לב הרגשות האלה מתעוררים בסביבה בטוחה ו"מתפרקים" תוך שהם סוחפים ומנקים איתם גם הרגשות העצובים הפרטיים שלנו. אז כשאנחנו בוכים מספר אנחנו בעצם בוכים קצת על עצמנו.
ואולי ספרים עצובים הם פשוט עמוקים וטובים יותר? החוויה שהם מעניקים חזקה יותר והעיסוק שלהם במצבים אנושיים קיצוניים גורם לנו לחשוב על משמעותם של החיים, אהבה, התבגרות, התגברות ועוד.

להלן חמשת הספרים שהכי עשו לי קווץ' ללב הפרטי שלי:

1. ללכת בדרכך / ג'וג'ו מויס – סיפור אהבה בין לואיזה ווויל פורח בנסיבות הקשות ביותר. האם אפשר לכבד את רצונו של אהובך גם אם זה יפריד אתכם לנצח?
2. קצה הסוף / ג'.א. רדמרסקי – אולי אני מוטה כי קראתי את הספר רק בשבת האחרונה ואני עדיין תחת האפקט. אבל אין ספק שמדובר בסיפור אהבה שהורס את הבריאות. מומלץ! בקרוב סקירה.
3. אשמת הכוכבים / ג'ון גרין – אם לא בכיתן בספר הזה כנראה שאין לכן לב. שני בני נוער חולי סרטן מתאהבים וזוכים בנפש תאומה. המיוחד בספר הזה הוא שרגע בוכים רגע צוחקים.
4. קרנג' 1+2 / לזלי ג'ונס – אין כמו אהבה בין חברי הילדות, תוסיפו עוד גבר למשוואה וזה מתכון לטרגדיה שנפרשת על פני שנים בסיפור אפי על הרס ואובדן.
5. כל המקומות המוארים / ג'ניפר ניבן – הספר מתחיל הכי נמוך שאפשר בניסיון התאבדות של שני הגיבורים. מהמקום האפל הזה מלבלב סיפור אהבה של שני ילדים אבודים, אבל האם האהבה תציל אותם?

 

מאת: יעל כהן

בת 34, בעלת נטייה חשודה להיעלם בתוך ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *