נשיקה איטלקית / אדריאנה טריג'יאני

השבוע קראתי את "נשיקה איטלקית" של אדריאנה טריג'יאני, הלהיט הרומנטי הגדול של התקופה ובדיוק מה שהייתם מצפים מסאגה משפחתית רחבת יריעה על משפחה איטלקית אמריקנית באמצע המאה ה-20 – דשנה, מנחמת, נעימה לקריאה, ומשלבת מנות מדודות של מלודרמה וקומדיה.

זמן הקריאה המשוער לכתבה זו הוא דקה אחת. תהנו🙂

"נשיקה איטלקית" (Kiss Carlo במקור) מציית במדויק לכל כללי הז'אנר: התיאורים של טריג'יאני עבים, עסיסיים ומפורטים להדהים עד לפרטים הקטנים ביותר – ספר שממש מזמין את הקורא להיכנס לעולם שהוא יכול לפסוע בתוכו ולהביט סביב, לבחון את כל הנגלה לעיניו. זה לא מקום של דמיון, אלא ארץ חדשה ולא מוכרת, אבל כזו שמיד מרגישים בה בבית.

ואז מגיעות הדמויות: אנשי הקהילה האיטלקית מפילדלפיה הם אנשים רגשנים עם סכסוכים עתיקים ושנאות קודרות. האחים לבית פלציני, דומיניק ומייק, מסוכסכים על רקע ירושת אביהם ומנהלים חברות מוניות מתחרות משני צידי העיר. בן הדוד שלהם, ניקי היתום, בחר בצד של דומיניק. הוא מאורס לפיצ'י הדקיקה, נוהג במונית ומחלטר בתיאטרון בלילות, חולם להיות שחקן ולעבור לניו יורק.

ויש גם נקודה פמיניסטית – קאלה בורלי, במאית התיאטרון, אישה יצירתית וסוערת בעידן שבו נשים אמורות למצוא לעצמן משרות פקידותיות אפורות או להישאר בבית עם הילדים. ברור שאנחנו מיד לטובתה, וזה מסוג המהלכים שהופכים את "נשיקה איטלקית" למוצלח מסוגו: טריג'יאני עושה הכל כדי לפנק את הקורא שלה ולא לאתגר אותו יתר על המידה. כמו במסעדה איטלקית עממית טובה – אנחנו יודעים בדיוק מה נקבל. הפתעות חפשו בספרים אחרים.

תנו בלייק ושתפו בכיף:)

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *