נפשות אפלות

השבוע קראתי את "רומן", ספר הביכורים של מיכל קובזמן. הגיבורים הם איה ומיקי, המכירים בסדנת כתיבה, שכל אחד מהם מגיע אליה מסיבות אחרות. איה נמצאת בסדנה כדי להתחשבן עם עברה השחור, שכולו סמים ומין מזדמן, כל כך רחוק מאיה הנוכחית, החדשה, אשתו המושלמת של בועז, הגבר המושלם. מיקי, לעומתה, רוצה להתחשבן דווקא עם ההווה שלו, החיים שמרגישים לו ריקים, אבודים וחסרי מטרה. למרות המשפחה הנהדרת והאישה האידיאלית, רויטל, והבית המקסים בשכונה הנכונה – משהו חסר.

מיקי תקוע עמוק במשבר גיל הארבעים ומשהו, מפתח מיני מחלות של פינוק – שפעת קלה, התקררות, גב תפוס – כדי לישון על הספה בסלון, הרחק מאשתו, שחושבת שהוא צריך "לדבר עם מישהו". סדנת הכתיבה היא מעין פתרון ביניים, שאולי יצליח להקים אותו מרבצו ולעורר בו כוחות עתיקים, כאלה שהיו במיקי הצעיר.

זה מתחיל בחטא. איה מזהה שמיקי מרמה בתרגיל כתיבה בסדנה ואחר כך הם מעשנים ביחד בחוץ – אצלה זה אחרי הפסקה ארוכה. היא לא רוצה לעשות את זה, כבר לא רוצה להיות הבחורה ההיא, אבל משהו בתוכה נמתח ואז משתחרר. עד לאותו רגע היא לא הבינה כמה היא זקוקה לתשומת הלב הזו, כמה זה בוער בה.

קובזמן מעמתת את הגיבורים שלה עם המקומות האפלים בנפשם, עם הדחפים והתשוקות הנסתרות שבמשך שנים הודחקו אל מתחת לפני השטח. בעלילה קודרת של התנגשות ידועה מראש היא סודקת את מעטה המהוגנות שכל אחד מהם נאלץ ללבוש, ומערטלת אותם זה מול זו כאומרת – נראה אתכם עכשיו.

לרכישת הספר וקריאת פרק ראשון  – רומן

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *