מי מפחד מספרי נוער?

השבוע קראתי את "רשימה לא סופית של הפחדים הכי איומים שלי" של קריסטל סאתרלנד. אחת לכמה שנים מופיע ספר נוער שגם מבוגרים נהנים לקרוא, מה שנקרא בעגה המקצועית "קרוסאובר". בפעם הקודמת זה היה "אשמת הכוכבים" המושלם של ג'ון גרין ועכשיו – "רשימה לא סופית של הפחדים הכי איומים שלי", ספר שמצליח לגעת בהומור מעודן וברגישות מקסימאלית במקומות הכי רגישים וכואבים שלנו. כמו חיבוק מנחם.

.

.

הגיבורה, אסתר בת ה-17, חיה במשפחה לא מתפקדת: אבא שמסתגר במרתף, אח תאום שפוחד מהחושך ואמא שהיא שק של אמונות טפלות. ממה פוחדת אסתר עצמה? את זאת עוד נותר לגלות, ועל כן הרשימה. הבחור שבו היא חושקת הוא ג'ונה, שנראה כמו הגיבור השחור החדש מ"מלחמת הכוכבים" ובא ממשפחה בעייתית אפילו יותר משלה.

כמו שקורה לא פעם בגילאים האלה, מה שנראה כתיעוב ומשטמה מתגלגל די מהר למשיכה והתאהבות חטופה.  ג'ונה קורא את רשימת הפחדים של אסתר, שגנב מכיסה, ומחליט שהוא יהיה האביר שיעזור לה להתגבר עליהם בזה אחר זה. ממקקים ועד גבהים, אלה תמיד היו דברים שיש להימנע מהם, אבל עכשיו בא ג'ונה ומציע אופציה אחרת: במקום לברוח ממושאי הפחד – להתמודד מולם ולנצח אותם.

"רשימה לא סופית" כתוב בשפה נעימה ולא מונמכת חלילה, ויש בו כרים עשירים של אזכורים תרבותיים – משר הטבעות והארי פוטר ועד לסרטי אימה קלאסיים. הוסיפו לכך גיבורה ג'ינג'ית מתוקה, חכמה ומוזרה, שמתחפשת באופן יומיומי לאלה הנורדית פריה או לילדה ממשפחת אדאמס, וקיבלתם מתכון שלא ניתן לעמוד בפניו.

לרכישת הספר וקריאת פרק ראשון  – רשימה לא סופית של הפחדים הכי איומים שלי

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *