מול המצלמה

השבוע קראתי את "תתפשטי" של דנה גולד לוין, מסוג הספרים שהדבר הכי נכון שאפשר לומר עליו הוא "בכלל לא מה שחשבתם". דנה (שם בדוי, מן הסתם) היא אישה בת 40 ומשהו, גרושה ואמא לשניים,  שמתפרנסת מווידאו צ'אט ארוטי, כלומר מתפשטת מול מצלמת רשת ומתקשרת עם הגברים שעולים מולה בצ'אט.

אז מטבע הדברים, "תתפשטי" מכיל מיני אקטים מפורטים ודברים שלא ממש רציתם לדעת על המין הגברי ותשוקותיו החבויות המגוונות, אבל בכל זאת יש בו כמה עניינים מפתיעים ומסקרנים. ראשית, הכנות הטוטאלית. דנה פשוט שמה את הלב שלה בין העמודים האלה והתוצאה היא וידוי נטו ישיר ובוטה – פשוט האמת כפי שהיא. מעבר לכך, יש כאן מבט ישיר וכואב אל מה שהמציאות הכלכלית חברתית בישראל מודל 2020 יכולה לגרום לאישה שפשוט נגמרו לה כל האופציות – אחרי כמעט שני עשורים מחוץ למעגל העבודה, בגילה ובמעמדה, וזה די עצוב.

מצד שני, חבויה כאן מילת הקסם ששורה על תרבות השנים האחרונות כמו איזו אברקדברא – ריקליימינג, או בעברית: ניכוס מחדש. בדרך שבה דנה מציגה את מעשיה, הרפתקאותיה הווירטואליות והחוויות שהיא עוברת מול המצלמה, יש מעין תפיסת בעלות משודרגת על המיניות הנשים. נכון, היא עדיין אובייקט שהזכר הצרכן בוהה בו  מול המסך, אבל בעצם, ברובד העמוק – השליטה המלאה בסיטואציה חוזרת אליה, נמצאת בידיה.

זה באמת ככה? קשה לדעת, אבל בלי ששמתם לב – דנה גורמת לנו לחשוב, לנסות להבין, לבדוק את עצמנו, והכי חשוב: לשאול כמה שאלות, שלא לכולן תשובות ברורות.

לרכישת הספר וקריאת פרק ראשון   – תתפשטי

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *