מוטיב היפוך הכוחות בז'אנר הרומנטי

אחד המוטיבים האהובים עלי בז'אנר הוא המוטיב שהופך את הגיבור לפגיע וחלש לנוכח הגיבורה. הוא יכול להיראות לכל העולם כמו גבר חזק וקשוח, אבל רק הגיבורה מצליחה לחשוף בו את הצד הרך. אני נהנית מספרים כאלה כי אני מרגישה שהם מספקים מפלט מהעולם הפטריארכלי בו אנו חיים ומציגים יחסים מתוקנים יותר בין גברים ונשים.

זמן הקריאה המשוער לכתבה זו הוא דקה אחת. תהנו🙂

ברבים מהספרים יחסי הכוחות הראשוניים הם של חזק מול חלשה. לדוגמא:

גיבור מיליארדר / גיבורה עניה

מנוסה מינית / בתולה

גיבור מפורסם / גיבורה "רגילה"

בוס / מזכירה

מרצה / סטודנטית

ועוד.

אהבה, ורק אהבה…

העסק נעשה מעניין כשיחסי הכוחות מתהפכים – הסטודנטית היא שמלמדת את המרצה כמה שיעורים, הגיבורה הענייה מראה למיליארדר מהם הדברים היקרים באמת, הגיבורה הרגילה מקרקעת את הגיבור המפורסם ומחזירה אותו לחיים שאהב לפני שהתפרסם, והבתולה מעניקה לגיבור המשופשף את ההנאה הרבה ביותר שידע מימיו.

אהבה, ורק אהבה, היא שמאפשרת לקסם היפוך הכוחות לקרות, וככל שהגיבור מקדים לאהוב את הגיבורה כך הוא יותר חלש. אנחנו הכי פגיעים בפני מישהו כאשר אנחנו מאוהבים בו ואילו הוא (עוד) לא מאוהב בנו. לנאהב יש כוח ייחודי מאוד לפגוע במאוהב יותר מכל אדם אחר. זו הסיבה שאני אוהבת סיפורים שבהם הגיבור הוא זה שמתאהב ראשון ולעיתים אפילו מאוהב כבר שנים בגיבורה שלא מודעת לקיומו (אבל לא מאז שהיא ילדה כי זה כבר קריפי).  

הרבה פעמים אהבת הגיבור היא חד צדדית מפני שהוא מרגיש שאינו ראוי לגיבורה בגלל צלקותיו הרגשיות, אורח חייו או תכונותיו. כשהגיבורה מקבלת את הגיבור כפי שהוא החוזק שלה בפני האתגרים שאישיותו מציגה מחזק אותו והופך אותו לאדם שלם וחזק באמת.

מה המוטיב האהוב עליכן?

 

מאת: יעל כהן

בת 34, בעלת נטייה חשודה להיעלם בתוך ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *