למכור את נשמתך

השבוע קראתי את "המדריך למתמסחרת" של סאלי פרנזון, מספרי הצ'יק-ליט המעולים של השנים האחרונות. הגיבורה, קייסי, למדה ספרות בקולג' ותמיד חלמה להיות כותבת מפורסמת, אבל לחיים עצמם יש כוחות משלהם, כך שלבסוף מצאה עצמה בתפקיד בכיר עם משכורת נאה במשרד פרסום מצליח במיניאפוליס.

לקייס אין שום בעיה עם ההתמסחרות. היא נהנית מבגדי המעצבים, מהמכונית הכסופה החמודה, מהזרם הקבוע של חתיכים מזדמנים באפליקציות הנכונות, מחיים נעימים, נטולי דאגה. כבחורה שנונה וחדת מחשבה,  היא יודעת שחלומות לחוד ומציאות לחוד, והמציאות שלה מספיק טובה – ועתידה אפילו להשתפר.

המיזם החדש של הבוסית הנערצת שלה, סלסט, אמור לקחת את קייסי למקום שבו היא רוצה להיות – על קו התפר שבין העולם החומרי של הפרסום, לבין עולמות הרוח של הספרות. קייסי תהיה זאת שמתווכת בין חברות ענק מושחתות ומכוערות, מזהמות סביבה ויצרניות זבל למיניהן, לבין סופרים רעבים ועניים שאמורים לסייע להן בשיפוץ תדמיתן – אם באמצעות טקסטים מעולים ואם על ידי ייצוג ממש, משל היו דוגמניות מהשורה הראשונה. ואז, כמו בכל צ'יק ליט טוב המכבד את עצמו – הכל משתבש לה באופן מחפיר ומזעזע למדי.

גם אתם לא ממש מתחברים לעלילה של "המדריך למתמסחרת", שהקצב שלה לוקח את הזמן בהשתרכות עצלה למדי, עדיין הכתיבה של פרנזון מניעה את הז'אנר הכאילו קליל הזה אל הרמה הגבוהה יותר שאליה ניתן לשאוף, כשלצד המתחים המיניים והאישיים צצה פה ושם איזו תובנה מעניינת, חדשה, על להיות אישה במאה ה-21. לפעמים זה כל מה שאפשר לבקש.

לרכישת הספר וקריאת פרק ראשון – המדריך למתמסחרת

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *