לבי במזרח

השבוע קראתי את ה"האחות האבודה" של דיינה ג'פריס, שמספר על בל, יפהפייה אדמונית חלומית ממחוז צ'לטנהאם האנין באנגליה, שמפליגה ב-1936 לראנגון, בורמה, כדי להיות זמרת בבית מלון יוקרתי, המשרת את התיירים ואנשי העסקים הבריטים הגודשים את העיר.

.

הימים הם שלהי עידן הקולוניאליזם הבריטי וג'פריס  מצליחה לאפיין היטב את האווירה הכה מפתה הזו, של דמדומי תקופה היסטורית, כשנדמה כאילו הכל מותר, דקדנס מופלא. ניחוחות המזרח האקזוטיים משתלבים בעוצמת הכסף האימפריאלי ובאוויר יש משהו מושחת, מפתה ומסוכן.

בל אולי הגיעה לראנגון לכבוד הקריירה שלה, אבל יש עוד עניין אחר שמושך אותה אל המזרח בעוצמה שלא ניתן להתנגד לה. הוריה של בל התגוררו בעיר לפני רבע מאה  ופקדה אותם טרגדיה נוראה – בתם התינוקת, אלווירה, נעלמה ביום בהיר אחד מעגלתה שבגינת הבית, והאם אף נחקרה  בחשד שהייתה מעורבת בפרשה. במקביל לחיים החדשים של בל, אנו חוזרים לסיפור של אמה, שחזרה לאנגליה אחרי האסון ומתוך הטראומה שלא ניתן להכילה נזכרת בדיכאון אחרי לידה, שאז אפילו לא היה לו שם.

אבל יש גם חדשות טובות: בל המקסימה לא תיאלץ להתמודד לבד עם צללי העבר של משפחתה. אוליבר, עיתונאי אמריקני שרמנטי ונועז, המסקר את שקיעתה של האימפריה הבריטית, יעזור לה במסעה. על הדרך, ג'פריס מחממת את הסיפור בעזרת שלל דמויות משנה מצוינות, ובראשן פטרונית הוללת שפורשת על בל את חסותה ולוקחת את גיבורתנו למסיבות הכי טובות בעיר. הרומנטיקה המסוגננת מתערבבת היטב בעלילת המתח הדחוסה, ויותר מזה אי אפשר לבקש.

לרכישת הספר וקריאת פרק ראשון – האחות האבודה

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *