יש לי מה ללבוש

 

השבוע קראתי את "החיים קצרים, אל תקני את הנעליים", ספרן של שלי גרוס ומיכל לוי ארבל, ששמו הוא פרפראזה הפוכה על סיסמת השופינג העתיקה, שדרבנה דורות של נשים לפרוץ אל

מרכזי הקניות ולגהץ כרטיסי אשראי כאילו אין מחר. אז העניין הוא שיש מחר, והמחר הזה לא נראה טוב – חייבים לעשות משהו.
שלי גרוס, אשת מערכת "לאישה" וסופרת, היא גורו האופנה המובילה והחשובה בישראל בשנים האחרונות, שהצליחה בסבלנות אין קץ ובחוכמה אינסופית לשנות את הדרך שבה נשים מתייחסות ללבוש ולארון שלהן. גרוס יצרה בעשר אצבעות גישה אינטליגנטית ומתקדמת ללבוש – מעט פריטים, אבל ממש כאלה שצריך – ששחררה את מאמינותיה מכבלי טרנדים מטופשים ואופנות חולפות, והפכה אותן לצרכניות רגישות ומודעות, שתמיד, אבל ממש תמיד, נראות פשוט מעולה.

לוי, לעומתה, הייתה כתבת האופנה של ידיעות אחרונות לאורך תקופה לא קצרה, עד שעברה מהפך אישי והפכה לאחד הקולות הברורים, החזקים והנועזים במרחב הצרכני בעד כל מה שנקרא "קיימות" ונגד השואה האקולוגית שתעשיית האופנה היא אחד ממחולליה האגרסיביים והמסוכנים ביותר.

בספר מאיר העיניים, שלא לומר מבריק ממש, מצליחות גרוס ולוי להקיף את הנושא הטעון מכל צדדיו. הן מתחילות בנזקים שהצפת הביגוד הזול גורמת לנו ולפלנטה, עוברות דרך הטכניקות המתוחכמות שבעזרתן גורמים לנו לצרוך עוד ועוד פריטים שאנחנו בכלל לא צריכים, ולבסוף עוברות אל החלק המואר והפוזיטיבי של הפרויקט השאפתני הזה – איך להיות קנייניות נבונות, לבנות מלתחה אישית מינימליסטית ואיכותית, ולהרגיש נוח בתוך מה שאנחנו לובשים – ובעצם, בתוך חיינו.

לרכישת הספר וקריאת פרק ראשון  – החיים קצרים, אל תקני את הנעליים

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *