חיה ברוורס

השבוע קראתי את "שיעור נהיגה", של דורתה נורס הדנית, שמספר על סוניה, מתרגמת רווקה בת 40 ומשהו מקופנהאגן, שבזכות עבודתה על ספריו של אשף מותחנים שוודי לוהט מרוויחה מספיק כסף כדי ללמוד סוף סוף נהיגה. אז נכון שהיא התלמידה הכי מבוגרת בבית הספר ועדיין לא יודעת להעביר הילוכים, אבל היא מוצאת איזו משמעות לחיים או לפחות מטרה – וזה המון.

המגע היחיד שהיא זוכה לו מגיע מהמעסה שלה, אלן, המעידה שגופה של סוניה תפוס לגמרי, כמו נפשה, כאילו סוניה לא ידעה זאת בעצמה. ככה זה מאז שהאקס המיתולוגי שלה, פאול, עזב אותה לטובת צעירונת חיננית ומושכת יותר. אט אט השעמום והבדידות דוחפים את סוניה לעבר המיסטי והעל טבעי: היא נזכרת במפגש דרמטי עם מגדת עתידות בנעוריה, הולכת לריטריט מתרגמים בבית רדוף רוחות ואפילו יוצאת למעגל נשים עתיר מדיטציות ביער – אך מבריזה ללונה פארק סמוך.

סוניה הולכת ומתנתקת מהמציאות, ראשה מרחף אי שם בגובה למעלה מ-1.80 מ', כפות רגליה המשונות כמו מסרבות לגעת בקרקע, כשהיא שוזרת במוחה סצנות נבחרות מילדותה בכפר, שם הכל התחיל בשעות של בהייה בשדות התבואה האינסופיים. היא גם סובלת מסחרחורת קלה, תורשתית, שמופיעה רק במנחים מסוימים של הראש ובאה לסמל את אי הנוחות שבמגע שלה עם העולם.

"שיעור נהיגה" הוא ספר שגדל עליך ומכניס לעולם מורבידי ואפל, עם נקודת אור בקצה. סיפור עדין, רגיש ומאוד מדויק על למצוא את המקום הנכון שלך בעולם – גם אם זה קורה לך קצת באיחור

לרכישת הספר וקריאת פרק ראשון  – שיעור נהיגה

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *