"זרע רע" – ספר חדש מאת מרגרט אטווד בהשראת המחזות הקלאסיים של שיקספיר

השבוע קראתי את "זרע-רע" של מרגרט אטווד, שנכתב במסגרת אחד הפרויקטים היותר מסקרנים שנוצרו בספרות העולמית בשנים האחרונות – ענקי הדור כותבים ספרים חדשים בהשראת המחזות הקלאסיים של ויליאם שיקספיר. אליל האימה הנורבגי יו נסבו, למשל, כתב גרסה משלו ל"מקבת" ואילו אטווד התנפלה בחדווה על "הסערה" הידוע מעט פחות, וניכר שנהנתה מכל רגע.

זה מתחיל עם פליקס, שמנהל פסטיבל תיאטרון נחמד בעיירה הקנדית הנידחת מקשיווג, אבל אז אשתו הצעירה נוטשת אותו אחרי שנת נישואין אחת בלבד, ובהמשך פוקדת אותו הטרגדיה של חייו – בתו האהובה, מירנדה, הולכת לעולמה במפתיע והיא רק בת שלוש.

פליקס קצת מתחרפן ושואף להעלות הפקה גרנדיוזית ומטורללת של "הסערה", שתוקדש כולה לזכרה של בתו, אבל המנהל האדמיניסטרטיבי הנכלולי של הפסטיבל, טוני, מנצל את מצבו הנפשי הרעוע ונפטר ממנו בזריזות וביעילות. אז גיבורנו פורש לאיזו בקתה בכפר, שם יוכל לצאת מדעתו בשקט, כשרוחה של בתו המתה מרחפת סביבו, עד שמגיעה ההזדמנות לנקמה המושלמת.

"זרע-רע" מציג בפנינו מרגרט אטווד גדולה מהחיים, סופרת על שיודעת לתפוס את המקום המגיע לה בפנתיאון, אבל גם לכבד באופן מרשים את ההיסטוריה והמורשת של מי שהיה שם לפניה, להתכתב עם הקלאסיקה ולברוא משהו חדש, מרהיב ומעורר השתאות באמת.

שהרי יבוא היום, בעוד כמה עשרות או מאות שנים, שבו הסופרים הבולטים של העתיד יתבקשו להתמודד עם הקלאסיקות של מרגרט אטווד. מעניין מי יהיה זה שיהפוך את "סיפורה של שפחה" להמנון זועם למען מתן חירות לכל הרובוטים באשר הם.

לרכישת הספר זרע-רע.

לרכישת כל הספרים שמשתתפים בפרויקט שייקספיר שראו אור בעברית

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *