העולם הבא

השבוע קראתי את "סטארט אפ", ספרה המסקרן
של דורי שפריר על סצינת ההיי טק של ניו יורק.
נזר הבריאה של הסצינה הוא מאק מקאליסטר בן ה-28, שהחברה שלו, טייק-אוף, מציעה אפליקציית וול-ביאינג לכל פועל הייטק בכל שנייה פנויה. מאק עומד לפני גיוס הון קריטי, אבל תוך כדי כך מתעסק באופן בלתי הולם בעליל עם העוזרת האישית שלו, איזבל, שמתחתיה עובדת סברינה, שנשואה לדן, עורך מגזין תעשייה מקוון, שהכתבת הנמרצת שלו, קטיה, עולה על מייל של מאק שנשלח למקום הלא נכון. אופסי. מסובך? בערך כמו כל דבר הקשור לעולם המודרני הזה, המפחיד.

קטיה היא גיבורה מצוינת, דור שני למהגרים רוסים טיפוסית עם אמביציה בלתי מוגבלת, דם קר וחוסר סבלנות מובנה. היא חייבת את הסקופ הגדול והיא תשיג אותו בשיניים ובציפורניים, כשהבונדינג המפתיע שלה עם איזבל וסברינה יוצר יחידה נשית אמיצה בעולם שכולו שוביניזם מוסווה ומיזוגניה מושתקת.

"סטארטאפ" הוא הצצה ישירה, בלתי אמצעית, אל הדור הכה מסקרן הזה, הבלתי מובן, עם תרגום ישיר בגוף העלילה, וזה לא פחות ממרתק. זה עולם של עסקי אוויר, של רעיונות. קרנות הון הסיכון בעצם משקיעות בשום-כלום, בכריזמה הריקה של טיפוס חלקלק ומלא בעצמו כמו מאק, שמוכר להם איזה בולשיט טקי שעלה במוחו.

אחוזי ההצלחה נמוכים מאוד, כמעט אפסיים, וההימורים גבוהים מאוד. אבל עם כל המתח והעצבים האלה, ברור שכולם זקוקים למדיטציה. אז בבקשה, קבלו את השפיץ המחודד של הדור שהמציא את המיינדפולנס והפך אותה לדת – או לפחות לאפליקציה.

לרכישת הספר וקריאת פרק ראשון  – סטארט אפ

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *