הספר "המקום הסודי" הוא ספר על חברות, אהבה וגם רצח

"שטח בית הספר נעשה מסוכן : כל הבזק של אור ירח על עלה נראה כמו שיניים לבנות חשופות, העץ שמעל המכונית נראה כעמוס ביצורי-צל הנתלים מעליי, מוכנים לצנוח. כל צליל גרם לי לזנק ממקומי, אבל לא היה שום דבר לראות. המקום רק לעג או הזהיר. הראה לי מי הבוס."

לספר הזה חיכיתי המון זמן. טאנה פרנץ' היא מבחינתי סוג של קוסמת. ארבעת הספרים שלה שתורגמו בארץ הקנו לה בעיניי מוניטין של סופרת בחסד בז'אנר ספרי המתח.

הספר המצוין הזה לא רק נתן לי ימים ושעות של תענוג אלא גם הפגיש אותי עם דמות מספרה הקודם של פרנץ' – "בית מספר שש עשרה", פרנק מאקי הבלתי נשכח. למרות שניתן לקרוא את הספר הזה כיחיד עדיף ומומלץ לקרוא את ספריה הקודמים של הסופרת ולו רק כדי להבין עד כמה היא סופרת יוצאת דופן.

"המקום הסודי" מתחיל כשהולי מאקי (ביתו של פרנק) מגיעה לחוקר סטיבן מוראן עם פתק מתוך לוח מודעות אנונימי הנקרא המקום הסודי מהפנימייה לבנות שבה היא לומדת וגם מתגוררת במשך השבוע , סנט קילדה. בפתק זה מופיע צילום של כריס הרפר, נער בן 16 שנרצח שנה שעברה, ובנוסף יש משפט מגזרי עיתון ובו כותבת הפתק מודיעה שהיא יודעת מי רצח אותו.

"משהו נשב על פניה של הולי, רק אוושה – משהו בצבע של גשם, משהו מהול בעצבות ובגעגועים למה שאבד מזמן."

החוקר סטיבן מוראן תקוע במחלקה לתיקים בלתי מפוענחים כבר שנים. הוא יעשה הכל על מנת לעבור למחלק הרצח של משטרת דבלין. כשהוא מגיע לחוקרת אנטואנט קונוויי שהיתה אחראית על הרצח של כריס בשנה שעברה , רצח שלא פוענח עד היום, הוא יודע שזה יכול להיות הכרטיס כניסה שלו לליגה של הגדולים.

מוראן וקונוויי מגיעים לפנימיית סנט קילדה על מנת לחקור את בנות הפנימייה.
הם מתמקדים בשתי קבוצות של נערות יריבות. הפעם קונוויי לא נותנת להזדמנות לפצח את התיק לחמוק מבין אצבעותיה.

הספר מחולק לפרקים, פרק מנקודת מבט ראשונה של סטיבן ופרק מנקודת מבט שלישית של קבוצת הבנות, חברותיה של הולי מאקי לחדר : ג'וליה, בקה, סלינה והולי בעצמה.

במשך יום שלם מוראן וקונוויי משוטטים בפנימייה ומנסים לדלות מידע מנערות בגיל ההתבגרות עם המון המון סודות . משימה בילתי אפשרית לכל הדעות. האם הפעם יצליחו להבין מי רצח את כריס? ומדוע נרצח בחור שכולם אהבו?

כאמור שובו של פרנק מאקי בספר הזה הוא מבחינתי אושר גדול. זה הזמן להודות שאני מאוהבת בדמות שלו כמו גרופית אמיתית… טאנה פרנץ' יצרה דמות מורכבת ועמוקה של חוקר משטרה פיקח, ערמומי שרואה עשרים צעדים קדימה. בספר הזה פרנק מגיח להופעת אורח במחצית הספר והוא עושה הכל על מנת שביתו הולי תיהיה מוגנת.
שלא תטעו, למרות הופעתו של פרנק, אין ספק שכוכב הספר הוא סטיבן. דמותו עמוקה ומורכבת וצורת החשיבה שלו והגישה שלו לחקור כל נערה בסגנון שונה בהתאם לאופיה היה גאוני בעיניי.

"התשובה עשתה לי צמרמורת בגב. פרנק מאקי הוא ממזר קשוח. אפילו אם הוא בצד שלך, אתה צריך להסתכל עליו גם מהזוויות שהעיניים שלך לא מגיעות אליהן. הוא היה הדבר האחרון שרציתי בכל התסבוכת הזו."

כמו בשאר ספריה של פרנץ' פיתרון תעלומת הרצח הוא אינו עיקר הספר. הדרך היא זו שחשובה, המורכבות של הדמויות, העומק שלהן, ההתחבטויות והפחדים שלהן. הספר מתמקד בין היתר בחשיבותן של החברויות שאנו יוצרים במהלך חיינו, עד כמה הם משפיעים עלינו ועד כמה חברי ילדות ילוו אותנו כל חיינו , גם אם כבר לא נהיה בקשר הדוק הם תמיד יהיו חלק מאיתנו.

לספר יש בעיה אחת מבחינתי והוא אורכו. הייתי מקצרת אותו מעט עד מנת שרמת העניין בו תהיה אחידה.

"קולה של קונוויי היה מתון ונמוך, מחוספס מעייפות. מערבולות קטנות של אוויר רחרחו סביבו, סקרניות, נשאו אותו לאורך הפרוזדור."

גזר הדין: ספר מתח מצוין, עמוק ונהדר, המיועד לבעלי סבלנות בשל אורכו, שגרם לי להרים טלפון לשתי חברות ילדות שלי ולומר להן כמה אני אוהבת אותן.

לרכישת הספר המקום הסודי

לרכישת הספר בית מספר ששה-עשרה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *