הספר "הבעל של שתינו" הוא מותחן בנוסח "חשבתם שאתם יודעים משהו? אז אתם לא יודעים כלום!"

השבוע קראתי את "הבעל של שתינו", ספרן של הסופרת גריר הנדריקס והעורכת שרה פקנאן, שמתחיל במקום שנראה מוכר: יש אישה ראשונה ויש אישה שנייה, אחת שאיבדה הכל ונשארה בלי כלום, ואחרת, צעירה ויפה ממנה, שירשה את מקומה. הבעל שלהן הוא מנהל קרן גידור עשיר בשם ריצ'רד, שכמו כל הגברים בגילו ומעמדו רוצה להשתדרג למודל יותר צעיר ואטרקטיבי. אבל בעצם, שום דבר פה אינו כפי שהוא נראה.

"הבעל של שתינו" הוא ספר בנוסח "חשבתם שאתם יודעים משהו? אז אתם לא יודעים כלום!" והוא בהחלט מהמעולים מסוגו: מותחן מועך קרביים ומוציא מהדעת שבו לא ניתן להיות בטוחים בשום דבר– וזה נפלא. יש בספר הזה שלבים קריטיים שבהם אנחנו חייבים לעזוב, לשחרר, לעצור ולארגן לעצמנו במוח מחדש את כל מה שנדמה לנו שאנו מבינים. לפחות פעמיים במהלך הקריאה מופיע טוויסט מהמם שגורם לקורא לחבר את כל העובדות שוב ולהרכיב לעצמו את העלילה כולה מההתחלה, עם סצנות שלמות שנקראות אחרת לגמרי, הפוך, בפרשנות מדהימה ומפתיעה.

אבל בשנים האחרונות התרגלנו למותחנים שנותנים לנו משהו אקסטרה, איזו חווית קריאה מחכימה ועמוקה יותר מהסטרס הסטנדרטי, כמו למשל "זאת שהייתה כאן קודם" או ספריה של קרוליין קפנס. "הבעל של שתינו" אינו כזה, הוא לגמרי אולד סקול. במקום דיון על עולם שבו נשים מוחלפות ויוצאות מהמחזור כאילו היו מכוניות או מקררים – יש פה רק מתח קיצוני ומריטת עצבים. זה בסדר גמור, אבל מותר לשאוף לקצת יותר.

לרכישת הספר – הבעל של שתינו 

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *