המאהב / מרגריט דיראס

זמן הקריאה המשוער לכתבה זו הוא דקה. תהנו🙂

"המאהב" פורסם בשנת 1984 בצרפת על ידי מרגריט דונאדיו הידועה בשם העט מרגרט דיראס והקנה לה את פרס גונקור באותה השנה. מרגריט דיראס נולדה בגיה דהן, בהודו-סין הצרפתית (כיום וייטנאם), לאחר שהוריה עברו להתגורר בקולוניה הצרפתית בעידודה של ממשלת צרפת אשר שלטה באיזור מ-1858 עד 1945. אביה של דיראס נפטר זמן קצר לאחר שחזר לצרפת בעקבות מחלתו ודיראס ושני אחיה נשארו עם אמה בקמבודיה. אמה הייתה מורה בבית הספר ומשפחתם חיה בעוני, דבר שככל הנראה גרם לחוסר תקשורת בינאישית ולהתעללות פיזית ונפשית מצד אחיה הבכור ואמה.

זה הוא רומן חניכה אוטוביוגרפי בעל מוטיב מרכזי של אהבה בלתי אפשרית א-לה "רומיאו ויוליה" בניחוח אסייתי. נערה מתבגרת שגרה עם אמה ושני אחיה בקולוניה הצרפתית פוגשת גבר מקומי המבוגר ממנה ב-12 שנה, בנו של בעל עסקים עשיר ששולט בכל האיזור. סיפור אהבתם נרקם במהרה, אך שניהם מודעים לכך שאין להם עתיד משותף ביחד והתשוקה המטורפת שיש ביניהם עתידה להיגמר ביום שבו היא תצטרך לחזור עם משפחתה לצרפת, והוא יצטרך להתחתן עם בחורה מקומית שמשפחתו בחרה עבורו על מנת להמשיך את השושלת.

זהו סיפור על מעמד, עוני וגזע. הספר כתוב כאוסף זיכרונות מן העבר המתערבב בקלות עם המאורעות מהעתיד וההווה – מעין פאזל שהקורא צריך לאסוף באיטיות אך בנחישות על מנת להשלים את פערי המידע. המספרת משתמשת בגוף ראשון ושלישי על מנת לגולל את סיפורה ולהפריד בין הבחורה הצעירה שהייתה אז לבין האישה הבוגרת שמגוללת את הסיפור מנקודת זוית רטרוספקטיבית כיום. הדמויות חסרות שמות פרטיים והקורא זוכה רק לשמות גיאוגרפיים, דבר שיכול להצביע על כך שזהו אחד מהסיפורים המיני רבים שקרו באותה תקופה בקולוניה הצרפתית. הכתיבה עצמה פיוטית וקולחת, בעלת ניגודיות כמו: משפטים קצרים לעומת משפטים ארוכים, הספר עצמו קצר אך בעל עומק רב, גילויה והתפתחותה המינית הסוערת של הנערה לצד ההתעללות שהיא עוברת מצד אמה ואחיה בעלי פן מילולי ומיני. כל אלה מנסים להעביר לקורא את תחושת האי יציבות מבחינה היסטורית ומבחינה אישית של הדמות, שמנסה למצוא את עצמה בתוך מערבולת של רגשות, התחייבויות והגדרות מה מותר ומה אסור.

לבסוף: אל תצפו לקריאה קלה ונינוחה. הספר דורש ריכוז ומאמץ בעת קריאתו, אך בהחלט מכפר על כל אלה על ידי יצירת עולם מסחרר של רגש, אהבה ותשוקה הרסנית בו זמנית.

הסתקרנתן?

בואו לקרוא את הפרק הראשון כאן https://goo.gl/7uWyVq

מאת: יוליה יגודין

“אם תמיד תנסו להיות נורמלים אתם בחיים לא תדעו כמה מדהימים יכולתם להיות.” – מאיה אנג’לו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *