הכול, הכול / ניקולה יון

זמן הקריאה המשוער לכתבה זו הוא דקה אחת. תהנו🙂

בשביל ספר שכמעט כולו מתרחש בתוך בית אחד, ועם דמויות ראשיות שמדברות בעיקר דרך אימיילים והודעות טקסט, משמח ומפתיע כמה העיבוד לסרט נשאר נאמן להפליא למקור.

ככלל, הסרט עוקב אחר אותו דפוס וסדר אירועים כמו בספר. ראשית אנחנו מקבלים מבט מקרוב על מאדי, המספרת, ועל הבדיקות וטקסי החיטוי שהיא נאלצת לעבור בשל מחלתה. מדליין חיה כבר 18 שנה בלי מגע עם העולם החיצון שעלול לסכן את חייה וכבר לא זוכרת בדיוק את הפעם האחרונה שהיא יצאה מחוץ לבית. היא גרה עם אמה, רופאה שמודדת את סימני החיים של מדליין ללא הרף ומוודאת שכל דבר שנכנס לבית יחוטא. אחר-כך אנחנו פוגשים את אולי, "הילד הרע" החדש מהבית הסמוך, ואז עוקבים אחרי השניים לאורך המסע המהיר והמטורף שלהם. הטוויסט בעלילה בהחלט מגיע כהלם למי שלא קרא את הספר לפני צפייה בסרט אבל גם מי שקרא יתקשה לעצור את הדמעות.

הייתי סקרנית לדעת אך יוצרי הסרט יתמודדו עם העובדה שבספר מאדי חצי שחורה חצי יפנית. ובכן, בסרט היא חצי שחורה חצי לבנה כי כנראה שהוליווד לא מסוגלת להתמודד עם כזאת מורכבות גזעית. אפילו רק על השימוש בדמות חצי שחורה מגיע להם כל הכבוד.

אחד השינויים הגאוניים עליהם חשבו יוצרי הסרט הוא הצגת הגיבורים בדמיונה של מאדי כדמויות בתוך המודלים הארכיטקטוניים שהיא בונה. לולא עשו זאת היינו בעיקר רואים את השניים מחייכים לתוך הטלפונים שלהם וזה היה הרבה פחות צבעוני ומעניין. התוספת של האסטרונאוט שנותן למאדי טיפים בתור קול פנימי סימבולי שם היא מעולה.

ולמרות הטריקים הויזואליים המרעננים והמרשימים, הספר עם ציוריו הקטנים והחמודים, עולה על הסרט. למה? כי למרות שבשניהם ההתאהבות בין מאדי ואולי היא מיידית בצורה לא הגיונית, בספר אנחנו מקבלים איזה 40 עמודים על עולמה של מאדי טרום ההתאהבות ובסרט ההתאהבות קורה תוך דקות ומשם הסרט מתרכז כעט אך ורק בסיפור האהבה. ב"אשמת הכוכבים" למשל הייזל וגאס עוברים בהדרגה מהיכרות לידידות ואז לאהבה גם בספר וגם בסרט. פה בסרט הכל מרגיש מאוד חפוז, הפסיכולוגיה של אמא של מאדי זוכה לאפס התייחסות, והיחסים של אולי עם אביו מאוד שטחיים.

ספר חמוד, סרט חמוד, לא "אשמת הכוכבים" אבל בהחלט עושה את העבודה.

הסתקרנתן?

בואו לקרוא את הפרק הראשון כאן https://goo.gl/rshiHP

תנו בלייק ושתפו בכיף:)

מאת: יעל כהן

בת 34, בעלת נטייה חשודה להיעלם בתוך ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *