גוד טיים

השבוע קראתי את "שלוש משאלות", ספרה החביב של ליאן מוריארטי האוסטרלית.

כמה חביב? ככה – הן שלישיית אחיות, הן בנות 33 והן כוכבות הספר "שלוש משאלות" – זה הגימיק ששלפה מוריארטי האוסטרלית ביצירת הביכורים שלה, 100 אחוז צ'יק ליט טהור ללא תוספי טעם וריח – רחוק מאוד מיצירותיה המאוחרות והמוערכות..

.

בנות השלישייה היפהפיות מסידני הן קאט, מנכ"לית מצליחה, שמנסה להיכנס להיריון ומגלה שבעלה בוגד בה; לין, אשת שיווק אגרסיבית, אמא לפעוטה ואמא חורגת לבתו הטינאייג'רית המעצבנת של בעלה מנישואיו הראשונים; וג'מה, רווקה הוללת קומיטמנטופובית, שתמיד נמצאת "בין עבודות". הספר עוקב אחריהן לאורך שנה, עד ליום הולדתן ה-34, הנחגג בקרב צעקות אימתני וריב פומבי, עתיר סלפסטיק ומבדר במיוחד.

"שלוש משאלות" הוא ספר גוד טיים נטו, גם כשהוא מנסה לעסוק בנושאים רציניים כמו מורכבות חיי הנישואין ויחסי הורים-ילדים. מוריארטי הצעירה חשה צורך כפייתי למדי להצחיק – לפעמים זה מצליח לה, ולפעמים זה מרגיש קצת מאולץ ומסורבל, אבל אף פעם לא משעמם, כשהיא מדלגת באלגנטיות בין ההווה הסיפורי לבין פרקים נבחרים מילדותן והתבגרותן של הגיבורות.

לין וקאט הן תאומות זהות ולכן הן בלונדיניות גבוהות ומדהימות, ואילו ג'מה אינה זהה להן ולכן היא ג'ינג'ית גבוהה ומדהימה, מה שמשחרר ממוריארטי כמה וכמה הגיגים פוגעניים למדי על נשים עם עודף משקל וגברים מאותגרים אנכית, וגורם לנו להרהר קצת על מה שהיה מותר לומר ב-2003 והיום כבר אסור בתכלית האיסור. כך או כך, "שלוש משאלות" הוא פשוט ספר כיפי, זה הכל.

לרכישת הספר וקריאת פרק ראשון – שלוש משאלות

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *