אהובת הקצין הבריטי

השבוע קראתי את "הכל יהיה בסדר", קובץ הסיפורים של דליה מגנט, שהראשון בהם "עץ הפואנציאנה", הוא סיפור אהבה טראגי אך שובה לב במיוחד, ועוד יותר מכך – זה סיפור על איך מספרים סיפור אהבה כזה.

 

המספרת היא סופרת שמאז ילדותה מלווה אותה סיפור עצוב ששמעה מאביה במקרה, כשהייתה רק בת חמש. האב הביט אל הבית שהיה מול בית ילדותה, נזכר בעץ אדום העלים שהיה בחצרו ובאישה היפה שגופתה  נמצאה מתחתיו, ריטה, אהובת הקצין האנגלי.

סיפורה של ריטה מתרחש בשלהי המנדט הבריטי בשנות ה-40. היא נשואה באושר ליהושע ויש להם בן, מיכאל, אבל הקצין הבריטי, קנת אליסטר היקס, מבלבל עליה את עולמה ופותח עבורה צוהר לחיים אחרים וגוונים נועזים.

לא פחות מהסיפור על ריטה, מרתק אותנו מה שעובר על המספרת, הדרך שבה הכתיבה הופכת לאובססיה שמלווה אותה בכל אשר תלך וטורדת את מנוחתה בלילות – הזמן היחיד שבו היא מצליחה לכתוב, כשבעלה ובנותיה נמים את שנתם.

המסע בעקבות ריטה ייקח את המספרת עד לאנגליה, אל אדם שהיה או לא היה אותו קצין בריטי ואל צמחי ההורטנזיה שהוא מגדל בגינתו, כי אצל מגנט הצמחייה מצליחה איכשהו להיות חלק בלתי נפרד מהעלילה. היא משאירה אחריה יותר חידות מאשר תשובות, אבל גם אמת אחת, גילוי אחד מרתק ומקסים, שמאיר את אפלת הסיפור באור גדול.

לפעמים מה שאנחנו בטוחים שהיה טרגדיה נוראה, הוא בעצם משהו שונה לגמרי. כל מה שצריך זה להביט אליו אחרת, רצוי בכיוון השמים התכולים שמעל.

לרכישת הספר וקריאת פרק ראשון  – הכול יהיה בסדר

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *