אביב באיליריה / אן ברידג'

זמן הקריאה המשוער לכתבה זו הוא דקה. תהנו🙂

השבוע קראתי את "אביב באיליריה" של אן ברידג' (בהוצאת ערבי נחל וידיעות ספרים), ספר משנת 1935 על אשת חברה גבוהה אנגלייה, ליידי גרייס קילמייקל, שמחליטה לעזוב הכל ולצאת למסע רוחני אמנותי באזור החוף של קרואטיה. גרייס היא ציירת מוכשרת, אבל בעלה הכלכלן נוטה לזלזל בה ובאמנותה, בניה הגדולים לומדים בקולג' ומתנכרים אליה, ואילו בתה המתבגרת מתחילה לגלות כלפיה סימנים צפויים של חוסר סבלנות – כך שהמסע שלה הוא אקט פמיניסטי מרשים, מהלך של שחרור וגילוי עצמי, תהייה אמיתית על הדברים החשובים בחיים.

השותף של גרייס למסע המסעיר הזה הוא דווקא בחור בשם ניקולס, שגילו מחצית מגילה אך הוא חולק איתה אהבה משותפת ליופי וליצירה. הוא לא יפה באופן יוצא דופן, לא מושא תשוקה קלאסי "גבוה, קודר ושרמנטי" של רומנים רומנטיים קלאסיים, אלא פשוט מישהו שאפשר לדבר איתו ולהיפתח בפניו, חבר אמיתי.

בעיניי, הספרות הרומנטית באה בעצם לענות על השאלה הגדולה והקשה מכולן – מה נשים רוצות? והתשובה שמספק "אביב באיליריה" חשובה, מרתקת ואינה מובנת מאליה. נכון שסקס זה נחמד ובנים חתיכים זה אחלה והחיים יפים כשיש תשוקה בוערת, אבל מעבר לכך נמצאים צרכים בסיסיים ומהותיים הרבה יותר. אישה רוצה קודם כל שיכבדו אותה, שיקשיבו לה, שיבינו מה היא אומרת  ויצליחו לעניין ולשבות את ליבה בתגובה הולמת. היא רוצה פרטנר שיידע להעריך את פתיחות הלב והכנות שלה – וגם יפתח בפניה את ליבו ונפשו בחזרה. כנראה שגם ב-35' וגם היום, אין מספיק גברים כאלה.

הסתקרנן?

בואו לקרוא את הפרק הראשון כאן https://goo.gl/3NJExz

מאת: רן בן-נון

רן בן-נון, 52, עורך במוספים "זמנים מודרניים" ו"זמנים בריאים" ומבקר ספרות במוסף "24 שעות" של ידיעות אחרונות, נשוי ומתגורר בדרום תל אביב. ספרו הראשון, "עכשיו יותר ברגש", יצא בספטמבר 2017 בידיעות ספרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *